Tuže Ameriku po uzoru na Japance
DOKAZI SU NEOBORIVI: Savo Štrbac
U organizaciji Sabora krajiških Srba, 28. novembra u prostorijama Srpske narodne odbrane u Čikagu održana je prva javna tribina po tužbi krajiških Srba protiv američke kompanije MPRI, u vezi sa nadoknadom štete izazvane akcijom „Oluja“.
Time su, kako se navodi u saopštenju ove organizacije, počele završne pripreme za početak sudskog procesa pred federalnim sudom u Čikagu.
„Kompanija MPRI, u kojoj su angažovani penzionisani generali američke vojske, aktivno je učestvovala u akciji ‘Oluja’, pružajući pomoć u logistici, obučavanju i naoružavanju Hrvatske vojske, za šta postoje neoborivi dokazi“, ističu u Saboru krajiških Srba.
Tribina u Milvokiju
Sabor krajiških Srba planira, u prvoj polovini decembra, još jednu tribinu po tužbi protiv MPRI, i to u Milvokiju (Viskonsin).
„Pozivamo sve zainteresovane izbegle krajiške Srbe da novim dokazima doprinesu boljim pripremama za početak sudskog procesa. Svi ostali Krajišnici i raseljena lica širom sveta mogu da pronađu sve informacije o tužbi na sajtu www.saborkrajiskihsrba.org“, stoji u saopštenju ove organizacije.
Direktor Veritasa, Savo Štrbac, za „Vesti“ razjašnjava sve dosadašnje nedoumice u vezi s tim zbog čega su krajiški Srbi zapravo tužili SAD.
– U odštetnom zahtevu je navedena formulacija „duševna bol za izgubljenim zavičajem“. Advokati koji vode ovaj slučaj to nisu uradili slučajno, već pozivajući se na presedan u američkom pravosuđu koji je i omogućio ovakvu tužbu.
Štrbac kaže da je reč o tužbi grupe Japanaca po završetku Drugog svetskog rata protiv američke države zbog događaja u luci Perl Harbur posle napada Japana. Naime, američke vlasti su tada sve meštane, rodom Japance, deportovale na drugu lokaciju i držali ih bukvalno u nekoliko geta.
– Japanci su potom tužili SAD i tražili 25.000 dolara po glavi stanovnika koji je na taj način morao da napusti svoj dom. Identičnu cifru traže i naši Srbi iz Čikaga za 200.000 izbeglih u ‘Oluji’, plus po pet odsto kamate za deset godina koliko su van svojih domova – precizira Štrbac i dodaje da će na suđenju ključ uspeha biti namera da se dokaže saučesništvo MPRI u genocidu.
– Ukoliko se to saučesništvo ne dokaže, neće biti ni para. Međutim, brojni su dokazi koji povezuju MPRI i hrvatsku državu. Od ugovora koji su potpisali, pa do dokaza da je ova organizacija obučavala i naoružavala hrvatsku vojsku, a zatim i učestvovala u planiranju i izvođenju akcije ‘Oluja’. Ti dokazi su neoborivi – smatra Štrbac.
Suđenje po tužbi grupe Srba iz Čikaga trebalo bi da počne sledeće godine, a prvo ročište je zakazano za februar.
„Dve vrste“ Srba
Advokatski tim, koji je sačinio tužbu, razvrstao je krajiške Srbe u dve glavne kategorije: na one koji su američki državljani i one koji nemaju državljanstvo SAD.
„Jednu kategoriju sačinjavaju žrtve koje su u vreme agresije bili deca, a sada su punoletni, ali imaju teže ili lakše posledice zbog agresije i progona. Lica iz ove kategorije biće ključni svedoci u toku sudskog procesa“, objašnjavaju u Saboru krajiških Srba.
Đ. Barović