Inspekcija naredila povlačenje 50 vrsta mleka

Načelnica veterninarske inspekcije Sanja Čelabićanin rekla je danas da je dat nalog za povlačenje 50 vrsta mleka jer je utvrđeno da imaju povećanu koncentraciju aflatoksina ili je na granici dozvoljenog.

„Analiza ispravnosti mleka po nalogu Ministarstva poljoprivrede rađena je na Institu za higijenu i tehnologiju mesa, jedinoj referetnoj laboratoriji u Srbiji, i ona je pokazala da je 28 uzoraka od 37 sumnjivo, odnosno da ima povišen nivo aflatoksina”, rekla je Čelabićanin novinarima u Skupštini Srbije.

Prema njenim rečima, nalog je dat za povlačenje mleka skoro svih mlekara u Srbiji, među kojima su „Imlek”, „Niška mlekara”, „Subotička mlekara” i mlekare iz Šapca. 

„Dat je nalog mlekarama da povuku sve mleko koje ima više ili u granici od 0,05 aflatoksina po mikrogilogramu. Ministarstvo nije ćutalo, mi ne štitimo proizvođače. Svako je dobio nalog da povuče mleko po broju loga”, istakla je Čelabićanin i dodala da brzina povlačenja mleka sa rafova zavisi isključivo od mlekara čija je to obaveza.

Ona je demantovala tvrdnje da Ministarstvo poljoprivrede nije blagovremeno delovalo i istakla da su odmah po dobijanju informacija kolega iz Republike Srpske, inspektori izašli na teren i da je ta prva analiza pokazala da Srbija nije uvezla sumnjivo mleko mlekare „Dukat” iz Hrvatske.

„Građani Srbije nemaju razloga za strah, svo sumnjivo mleko će biti povučeno sa tržista i oni u prodavnicama mogu da kupuju mleko”, kazala je Čelabićanin.

Ona je istakla da osnovni problem nije u mleku, već u hrani za životinje. 

„Mi smo se vratili u prošlost, posle dobijenih prvih analiza, mi sada ispitujemo kvalitit mleka na farmi porekla, to možemo zahvaljujući uvedenom hasap sitemu”, izjavila je Čelabićanin. 

Načelnica veterninarske inspekcije istakla je da je kod analize mleka veoma važno uzeti pravi uzorak koji je homogenizovan. 

„Ovo je zaista složen problem, jer u litri mleka u maloprodaji na jednom rafu nije bilo povišenog aflatoksina, a u drgoj flaši istog proizvođača je utvrđena povećana koncentracija. Zato je važno uzeti pravi uzorak”, izjavila je Čelabićanin. 

Ona nije mogla da precizira kada će biti gotova superanaliza ispravnosti mleka iz Srbije koja se radi u Holandiji. 

Međutim, državni sekretar ministarstva poljoprivrede Dejan Krnjajić rekao je prethodno za RTS da će sredinom sledeće nedelje država dobiti rezultate uzoraka mleka koji su poslati na analizu u laboratoriju u Holandiju. 

„Mi imamo pet akreditovanih laboratorija. Međutim, sve laboratorije primenjuju takozvanu skrinig metodu ispitivanja na osnovu koje potvrda ne može da se izvrši u našoj zemlji i zato šaljemo uzorke u Evropsku Uniju”, rekao je za Radio-televiziju Srbije (RTS) Krnjajić.

Na pitanje šta će država uraditi ukoliko rezultati pokažu da postoji veće prisustvo aflatoksina, on je istakao da će država „ukloniti potencijalnu opasnost po zdravlje potrošača” i dodao da su do sada preventivno povučene sve serije sumnjivog mleka.

On je istakao da je ministarstvo u okviru godišnjeg monitoringa, radilo analize 103 uzorka mleka u decembru i 40 u januaru, što za Krnjajića znači da je „aflatoksin ušao u ishranu u februaru”.

Na juče održanom sastanku sa predstavnicima proizvođača mleka naloženo je obustavljanje dopremanja kontaminirane hrane za životinje. 

„Nakon tri dana od prestanka dopremanja kontaminirane hrane, uklanja se aflatoksin u mleku životinja”, istakao je Kranjajić. 

On je rekao da je radna grupa ministarstva naložila i sastavljanje Pravilnika, ali i u Uputstva za prizvođače kako da spreče unošenje aflatoksina u ishranu.

Ministar poljoprivrede Goran Knežević izjavio je u utorak da je mleko u Srbiji bezbedno za upotrebu i da su određene količine mleka povučene iz preventivnih razloga dok ne stignu analize iz EU. 

Knežević je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da zdravlje građana nije ugroženo, a da povučene količine mleka nisu neispravne. 

Porajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić je prethodno objavio rezultate o prisutnosti aflatoksina u mleku i savetovao građane da ne piju mleko. (Mondo)

Leave a Comment