Jačanje veza ruši i tužbe
SRBIJA i Hrvatska ključne su zemlje regiona, a njihov odnos je kičma razvoja Balkana.
Dve vlade odlučne su da na racionalan i pragmatičan način, neopterećen prošlošću i emocijama, unapređuju odnose i u politici i ekonomiji.
Ove pozitivne poruke obeležile su posetu prvog potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića Zagrebu, gde je razgovarao s hrvatskim državnim vrhom.
– Dve zemlje treba da misle na budućnost, bez obzira na razlike u tumačenju prošlosti. Uveren sam da hrvatski i srpski državnici ne vide na isti način akciju “Oluja”. Ali, prošlo je 18 godina, budućnost je puno važnija od prošlosti, a perspektiva razvoja važnija od ukopavanja u političke rovove – poručio je Vučić, posle susreta sa hrvatskim predsednikom Ivom Josipovićem, koji je uzvratio da će “Srbija imati svu pomoć Zagreba na putu ka EU, jer bez nje Evropa nije kompletna”.
Iste poruke Vučiću su preneli premijer Zoran Milanović i šefica diplomatije Vesna Pusić. Vučić je zahvalio Hrvatskoj na podršci i naglasio da je ulazak u EU strateški cilj Srbije i da u junu očekujemo datum za pregovore o članstvu.
U razgovoru s premijerom Milanovićem konstatovano je da treba ubrzati rešavanje svih preostalih otvorenih pitanja. Vučić i Pusićeva dotakli su se i pitanja nestalih, što je Hrvatska postavila i kao jedan od uslova za eventualno povlačenje tužbi za genocid pred MSP u Hagu.
Prvi potrpredsednik Vlade rekao je da niko nema interes da skriva podatke o nestalima i da Beograd o tom pitanju sarađuje sa Zagrebom. I Pusićeva je poručila da su napravljeni pozitivni koraci koji otvaraju prostor za vansudski dogovor o tužbama.
Vučić je razgovarao i sa ministrom odbrane Hrvatske Antom Kotromanovićem o vojnoj saradnji dveju zemalja, uključujući mogućnost zajedničkog učešća na trećem tržištu i u mirovnim misijama.
Sa potpredsednikom Vlade Hrvatske i budućim komesarom za zaštitu potrošača u EU Nevenom Mimicom, Vučić je razmatrao mogućnost ekonomske saradnje i zajedničkih projekata za privlačenje stranih investitora.
Vučić i hrvatski državni vrh dogovorili su se o formiranju ekspertskih timova, koji će konkretizovati planove dveju vlada oko rešavanja imovinskih pitanja, stanarskog prava, državljanstva.
VEĆINA ODLUČUJE
O REFERENDUMSKOM pitanju, o prihvatanju briselskog sporazuma, odlučivaće se u institucijama sistema. Ucene tipa “biće pitanje onako kako neko odluči negde na ulici” – neće biti, i na ulici može da odlučuje ko šta hoće. U Srbiji će da odlučuje većina građana – poručio je Vučić.