Парастос за жртве Олује

Парастос за жртве Олује 04.08.2013

Бањалука – Свештеници Епархије бањалучке данас су у храму Свете Тројице у Бањалуци служили парастос невино страдалим Србима из Републике Српске Крајине у хрватској војно-полицијској акцији “Олуја” 1995. године.

Директор Информационо-документационог центра “Веритас” Саво Штрбац рекао је новинарима прије парастоса да ЕУ неће учинити ништа да обезбиједи правду за готово 2.000 страдалих и више од 200.000 протјераних Срба из Републике Српске Крајине.

Он је нагласио да ЕУ није учинила ништа ни док се са Хрватском разговарало о 35 поглавља које је требало затворити прије потписивање приступног споразума, а камоли сада када је Хрватска пуноправна чланица, која менторе има у Њемачкој и Ватикану.

– Правду може донијети ревизија пресуде хрватским генералима за „Олују“ и очекујемо да ће хашку тужилаштво поднијети захтјев суду за покретање ревизије, истакао је Штрбац.

Он је додао да у прилог томе иду и оштре критике на селективну правду овог суда, које су изречене на тематској конференцији у Генералној скупштини УН, као и нове чињенице у случају “Олуја”, а то су ексхумације посмтртних остатака страдалих Срба на гробљима у Задру и Шибенику.

Штрбац је подсјетио да је, према свим доступним подацима, у “Олуји” убијено и нестало 1.838 лица, од чега 64 одсто цивила. Поређења ради, проценат цивила у укупном броју жртава и на хрватској и на српској страни од 1991. до 1995. године је 37 до 38 одсто.

– То говори каква је била „Олуја“ и шта Хрватска слави као најблиставију акцију у својој историји. Од укупног броја страдалих, 29 одсто су жене. Међу цивилима је половина старија од 60 година, а међу женама су двије трећине старије од 60 година, прецизирао је Штрбац.

Он је додао да су страдали углавном људи који су остали у Хрватској, нису могли или нису хтјели да напусте своја огњишта.

Према његовим ријечима, у Хрватској је тренутно око 300 регистрованих гробних мјеста у које су закопани Срби страдали у “Олуји”, а надлежни органи их не ексхумирају.

– Имамо и 400 ексхумираних, а неидентификованих посмртних остатака Срба из „Олује“. За све њих се зна, али Хрватска нема интерес да тај посао приведе крају, напоменуо је Штрбац.

У оквиру обиљежавања 18 година од прогона Срба у акцији “Олуја”, након парастоса, на бањалучком гробљу “Свети Пантелија” положени су вијенци на спомен-плочу погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата.

Вијенце су положили изасланик предсједника Републике Српске Душан Четковић, савјетник министра рада и борачко-инвалидске заштите Српске генерал Милан Торбица у име Владе Српске, делегације борачких организација, породица погинулих, “Веритаса”, Удружења несталих из Републике Српске Крајине “Суза”.

Уприличен је и помен у организацији кола Српских сестара.

У Београду служен парастос страдалим Србима

У цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос Србима страдалим у акцији хрватске војске и полиције “Олуја” 1995. године.

Парастос је служио Његово преосвештенство епископ бихаћко-петровачки Атанасије са свештенством, а присуствовали су први потпредсједник Владе Србије Александар Вучић, предсједник Скупштине Србије Небојша Стефановић, начелник генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић, представници избјегличких удружења, чланови породица убијених и несталих и бројни грађани.

Владика Атанасије је у цркви испуњеној до посљедњег мјеста позвао прогнане Србе да не клону духом и изразио наду да ће се уз труд државе Србије и савјест представника међународне заједнице пронаћи рјешење за повратак Срба на подручја гдје је њихов живот разрушен.

Он је поручио да црква неће посустајати у борби за опстанак Срба на њиховим вјековним огњиштима.

Осврћући се на чињеницу да се у Хрватској “Олуја” слави као побједа, владика Атанасије је нагласио да је парадокс то што се слави протјеривање једног хришћанског народа. “У чему је победа прогон више од 250.000 својих грађана који су Хришћани?”, упитао је владика Атанасије.

Први потпредсједник Владе Србије Александар Вучић изјавио је, поводом 18 година од протјеривања Срба из Хрватске, да је ово тужан дан за цијелу Србију, те апеловао на међународну заједницу да се казне одговорни за најтеже етничко чишћење послије Другог свјетског рата на европском тлу.

– Данас је тужан дан за целу Србију, не само за крајишке Србе због својих страдалих и због тога што су избегли са својих вековних огњишта, него за грађане Србије, јер народ не можете да делите. Немамо право да заборавимо страшан злочин етничког чишћења, најтежи после Другог светског рата на европском тлу, рекао је Вучић новинарима испред цркве Светог Марка у Београду, гдје је присуствовао парастосу страдалима у “Олуји”.

Вучић је оцијенио да се из тога што се српском народу догодило извлачи поука да се мора створити јака, снажна и моћна Србија, те да је то једини начин да се помогне српском народу.

Он је апеловао на међународну заједницу да одговорни за ове тешке злочине буду кажњени, те изразио наду да ће и други народи на Балкану презрети злочинце у својим редовима.

– Ми Срби имамо право да кажемо да је туга доминантно осећање данас код нас, али ми смо имали довољно снаге да презремо оне који су под нашим именом чинили злочине. Надамо се да ће и други народи на балканском простору имати довољно снаге да презру оне који су у њихово име чинили тешке и најтеже злочине према и против српског народа, рекао је Вучић.

Парастос сваке године у цркви Светог Марка организује Удружење породица несталих и погинулих лица “Суза”.

У хрватској војној акцији “Олуја”, која је почела 4. августа 1995. године, на подручју Републике Српске Крајине убијено је и нестало око 2.000 Срба, а протјерано око 220.000.

У наставку акције у БиХ, хрватске и муслиманске снаге су убиле још 655 и прогнале око 125.000 српских становника током операције “Маестрал”.


Prošlo 18 godina od „Oluje“: Danas Srbija tuguje dok Hrvatska slavi!

Autor: Tanjug | 04.08.2013 –

Srbija danas obeležava 18 godina od hrvatske vojno policijske akcije „Oluja“, najvećeg progona Srba u novijoj istoriji, u kojem je više hiljada Srba ubijeno i nestalo, dok Hrvatska ovih dana obeležava Dan pobede i domovinske zahvalnosti.

U Beogradu će u Crkvi svetog Marka danas biti služen parastos žrtvama “Oluje“ kome će prisustvovati prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić.
I osamnaest godina posle, ekshumacije još traju, neke grobnice nisu ni otvorene, pa otuda i različiti podaci o broju poginulih, nestalih i prognanih, kojih je, prema podacima Dokumentacionog centra „Veritas“, najmanje 250.000.

151822-oluja-foto-reuters.jpg

Kolona srpskog življa beži od stradanja u „Oluji“ | Foto: Reuters

Za zločine počinjene u „Oluji“ u Hrvatskoj niko nije krivično odgovarao, što nailazi na osudu obeju strana.
Trojica hrvatskih generala – Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak, iako su prva dvojica provstepenom presudom Haškog tribunala bili osudjeni na 24, odnosno 18 godina zatvora, prošle godine su oslobodjeni po svim tačkama optužnica, što je izazvalo žestoke reakcije u Srbiji, a u Hrvatskoj oduševljenje. Čermak je oslobodjen ranije.
Predsednik vladine Komisije za nestale osobe i generalni sekretar Vlade Srbije Veljko Odalović izjavio je, povodom godišnjice ove akcije, da se oko 2.400 osoba vodi kao nestalo i da će se insistirati na rasvetljavanju sudbine svih nestalih lica.

152362-oluja-foto-reuters-3.jpg

Ekshumacija žrtava nastradalih tokom „Oluje“ | Foto: Reuters

Od tog broja su, kaže, 1.400 osoba srpske nacionalnosti, 403 drzavljanina Srbije, dok su ostali Srbi koji su nestanak svojih bližnjih prijavili kod vladine komisije ili su prognani i proterani. Odalović je rekao da ima više stotina osoba koje su evidentno nestale, koje nisu prošla kriterijume medjunarodnog komiteta Crvenog krsta, ali da i ta lica apsolutno na srpskoj listi figuriraju kao nestali.
Predsednik Koalicije udruženja izbeglica Miodrag Linta je ukazao da veliki problemi Srba proteranih iz Hrvatske u akciji „Oluja“ još nisu rešeni, pa bi, kako smatra, Vlada Srbije trebalo da upozna pre svega EU, UN i Savet Evrope da stotine hiljada izbeglica još nisu ostvarile svoja osnovna ljudska prava.
„Smatramo da je konačno došlo vreme da se reše naši problemi i očekujemo da se sazove jedna posebna sednica Skupštine, za šta imamo obećanja, na kojoj će se raspravljati i o problemima proteranih Srba iz BiH, ne samo iz Hrvatske“, rekao je Linta Tanjugu, izrazivši očekivanje da bi na toj sednici bila usvojena rezolucija o poštovanju ljudskih prava proteranih iz Hrvatske i BiH.

173047-parastos-zrtvama-hrvatske-akcije-

Parastos srpskim žrtvama ratova 90-ih godina / Foto: Miloš Perić

U vojno policijskoj akciji „Oluja“, koja je počela 4, a završila se 5. avgusta 1995. godine, prema podacima Dokumentacionog centra „Veritasa“, ubijeno je najmanje 1.886 osoba srpske nacionalnosti i proterano najmanje 250.000 stanovnika bivše Republike Srpske Krajine.
Među stradalima je 1.196 civila, od čega 540 žena. Prema istim podacima 943 osobe se još vode kao nestale.
U akciji „Maestral“ koja je bila produžetak „Oluje“, hrvatske oružane snage u sadejstvu sa Petim korpusom armije BiH, ubile su 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika s područja 13 opština u BiH, saopštio je „Veritas“.
Odluka o početku akcije „Oluja“ je na predlog tadašnjeg komandanta sektora Jug, hrvatskog generala Gotovine, doneta na Brionima 31. jula 1995.
Na tom sastanku, u Titovoj vili, predsednik Hrvatske Franjo Tudjman je jasno definisao cilj operacije poručivši da treba naneti „takve udarce Srbima da praktično nestanu s ovih prostora“.
Hrvatski predsednik Ivo Jospović kaže da je jasno da Srbija i Hrvatska nikada neće imati zajednički stav o ovom tragičnom dogadjaju a da očekuje da Srbi s razumevanjem prihvate značaj „Oluje“ za nezavisnost Hrvatske.
Za Josipovića je akcija „Oluja“ bila nužna i bez nje, kako je kazao, Hrvatska nikada ne bi bila slobodna i nezavisna.
„S druge strane, Hrvatska treba s dužnim pijetetom da se odnosi prema svim žrtvama, da kazni zločine i da svima koji žele da se vrate to i omogući“, rekao je hrvatski predsednik.
Celokupna akcija hrvatske vojske za cilj je imala zapravo iseljavanje celokupnog stanovništva srpske nacionalnosti, a nakon akcije zabeležena su paljenja, pljačke i likvidacije malobrojnih Srba koji nisu hteli da napuste svoje domove.
Ispražnjeno područje Tudjmanova vlada je nešto kasnije naselila izbeglicama hrvatske nacionalnosti iz BiH.
„Veritas“ je saopštio da Srbi iz Hrvatske očekuju da Savet bezbednosti UN i Rezidualni mehanizam Haškog tribunala reaguju na inicijativu dokumentacionog centra za preispitivanje oslobadjajuće presude hrvatskim generalima za akciju „Oluja“, jer se došlo do novih dokaza.
Te nove činjenice ogledaju se, kako se navodi, u broju od 110 ekshumiranih posmrtnih ostataka Srba sa lokacija „Sveta Mare“ u Šibeniku i „Gradsko groblje“ u Zadru, koji su stradali u akciji „Oluja“, i to na području i u vreme koje je bilo predmet haške optužnice.
Predstavnici nestalih i vladine Komisije za nestale u Srbiji nezadovoljni su sporošću ekshumacija i identifikacija pa od Vlade Hrvatske traže angažovanje svih kako bi to pitanje bilo konačno rešeno.
I pojedine nevladine organizacije u Hrvatskoj osudjuju to što ni posle 18 godina nema pravosnažnih presuda za ratne zlocicne počinjene tokom i neposredno nakon „Oluje“, a brojne civilne žrtve rata nisu primereno obešećene.

СВИМ ОДБОРИМА И ПРЕДСТАВНИШТВИМА „ПФ“, ПРИЈАТЕЉСКИМ ОРГАНИЗАЦИЈАМА И УДРУЖЕЊИМА:

Главни одбор „Патриотског фронта“ организује дана 04.08.2013. У Новом Саду централну комеморацију посвећену обележавању 18 година од почетка здружене хрватско-НАТО-вске операције“Олуја“, која је резултирала протеривањем више стотина хиљада Срба, уз злочине невиђених размера.
Полагање венаца, паљење свећа и пригодан говор уприличиће се у 11.00 часова на платоу испред дворане СПЕНС-а, код споменика „Жар тица“.
Симболика је што је то први споменик подигнут жртвама рата 1990-1999. у Србији (1996.године), а непуну годину касније оскрнављен, да би се исто поновило неколико пута, а починиоци никада нису пронађени. Споменик је ауторско дело Николе Симијановића, вајара и драмског уметника, саветника „ПФ“ за културу и информисање.
Позвани су и очекује се долазак бројних медија, представника Града, удружења, СПЦ и других организација и грађана.
Сви одбори и представништва „ПФ“ требало би у складу са својим могућностима да обележе овај трагичан датум, паљењем свећа за настрадале, присуствовањем парастосима , полагањем венца или на сличан, достојанствени начин.
Уколико будете у могућности, пошаљите ваше материјале, фотографије и краће текстове како би исто презентовали на званичном сајту удружења.

У прилогу вам достављам текст говора који ће Никола Симијановић прочитати и фотографију оскрнављеног споменика, где ће бити положен венац „ПФ“ и запаљене свеће.

Главни одбор
Зоран Вранешевић

 

 

Govor:

Драге сетре и браћо, представници медија, грађани Новог Сада и Србије,

 

Окупили смо се данас пред овим спомеником, који симболизује овакав какав је , руиниран ,запуштен и напуштен, време пре 18 година и ово место и нас Крајишнике који смо тада , а на жалост и данас изгледали и осећали се баш као ова „Жар тица“ иза мене- сами, запуштени и напуштени.

Ово место, дворана „СПЕНС-а“ у Новом Саду, као и многе друге дворане, школе и обданишта у другим местима Србије и тадашње СРЈ били су нужни смештај за стотине хиљада протераних са својих огњишта, насилно исељених Крајишника пред силом оружја удруженог злочина, незабележеног од времена Другог светског рата.

Срби, Роми и сви они који чија је једина кривица била што су насељавали западне просторе бивше нам , заједничке Југославије, су за само неколико дана у војној операцији на тзв. „заштићене зоне УН“, саркастично названом „Олуја“ у августу те 1995., морали напустити своја огњишта и спас потражити на истоку.

Олуја се претворила у Ураган, прећутно од стране међународне заједнице, делом и уз њену подршку, прећутно од стране и матице Србије,  а несрећни народ Крајишки је тражио само спас испред каме агресора који је овај незапамћени злочин с краја двадесетог века назвао „великом победом“. Оно што нису успели силом оружја да униште и протерају, остварили су за зеленим столом уз помоћ моћних савезника. Источна Славонија, Барања и западни Срем нису војно поражени,али су реке избеглица са тог подручја кренуле ка матици непуне три године после.

Кога су победили?

Своје недостојне претке из Јасеновца, Јадовног, Градишке и стотине других масовних стратишта народа који није стигао или имао где да се склони? Победили су математику, проценте и формулу  која се сводила на 3%. Победили су срамоту, јер је не осећају. Победили су истину, јер је искривљују. Победили су себе, јер су једина етнички чиста држава у данашњој Европи. Победили су и Европу, јер је ћутала и данас ћути о прогону преко 340 000 људи, убиству 2650 цивила, нестанку 1011 беспомоћних од којих је преко 330 жена и деце.

Ћуте и ћутали су о опљачканих и запаљених 1100 села и заселака, 87 православних цркава и манастира, 45 парохијских домова, десетинама школа, болница, апотека, домова културе и музеја.

Најмонструознији ратни злочин амнестирали су у 21. веку. Олуја још траје, једнако болна и трагична. Десетине хиљда прогнаних није дочекало да се врати и последњи пут угледа родни праг, а стотине хиљада данас се спречава на све могуће начине, да остваре било каква права на повратак и обнову узурпиране имовине. Крајишници ни данас не знају судбину својих несталих, нити им могу обићи гробове. Фабрикују се оптужнице против Срба и онемогућава повратак; они који су се вратили немају основне услове за егзистенцију, посао, безбедност, једнака права на писмо и језик. У име „добросуседских“ односа и матична нам држава ћути.

 

Ми говоримо јер се сећамо, не заборављамо и не смемо заборавити.

 

Ове свеће што их данас запалисмо су спомен на жртве, али и вапај за живе јер олуја још траје; у тишини нестајемо и као народ и као људи. 18 година је прошло, а Дунав ће тећи и још ће проћи и воде и година, али Крајина и њен народ ће овај злокобни датум памтити и обележавати, због јуче, данас, а нарочито сутра.

 

Нека је вечна слава невиним жртвама!

Posted Image

ЗЛОЧИН КОЈИ ТРАЈЕ – ОЛУЈА – ЗЛОЧИН БЕЗ КАЗНЕ: Позив за молитву 4. августа у 11 часова, црква Св.Марка

У недјељу 4. августа 2013. године у 11 сати у цркви Св. Марка у Београду, на Ташмајдану, Булевар Краља Александра 17. биће организован парастос за страдалнике из “Олује”. Прилика да запалимо свијеће настрадалим Србима из Крајине.

30.07.2013. ВИДОВДАН, за ФБР приредила Биљана Диковић

олуја плакат парастос

За неколико дана приближава се парастос жртвама злочиначке акције “Олуја” односно холокауста и прогрома српског народа из Книнске Крајине започетог 4. августа 1995. године у раним јутарњим часовима нападом хрватске војске и полиције, у садејству са Петим корпусом муслиманске Армије БиХ и авијациом НАТО Пакта на војне и цивилне објекте који су били у Сјеверној Далмацији, Лици, Банији и Кордуну. Однос снага је био 7:1 у корист агресора! Односно више од 200.000 војника и полицајаца хрватске војске је напало 30.000 војника Српске Војске Крајине.
У тих пар дана из Книнске Крајине је протјерано је више од 250.000 људи из Крајине, а уништено и запаљено је 25.000 кућа и 13.000 привредних објеката, 78 православних светиња, сви индустријски погони су уништени… Сама злочиначка акција “Олуја” је однијела више од 2.600 живота, међу којима је било и мале дјеце.

За овај злочин, нико није кажњен. Напротив! Хрватски генерали Младен Маркач и Анте Готовина су у првостепеној пресуди изреченој 15. априла 2011. године у Хашком трибуналу осуђени на 18, односно 24 године затвора. Да би 16. новембра 2012. године у другостепеној пресуди Хашког трибунала ослобођени свих оптужби!?! Занимљиво је и то да нико од хрватског војног и државног руководства: Јанко Бобетко, Фрањо Туђман, Гојко Шушак, Звонимир Черевенко… нису дочекали суђење, или нису чак ни оптужени, пред Хашким Судом.

Leave a Comment