Крајишнику одобрено да посети мајку
Хашки трибунал одлучио да на привремену слободу пусти бившег председника Скупштине РС Момчила Крајишника да би посетио болесну мајку. На Палама ће провести три дана, а ноћи ће проводити у локалном притвору.
Хашки трибунал одобрио је захтев бившег председника Скупштине Републике Српске Момчила Крајишника, осуђеног на 20 година затвора, да буде пуштен на слободу три дана да би обишао болесну мајку.
Трибунал је саопштио да је, из хуманитарних разлога, прихватио молбу Крајишника да му, пре него што буде упућен на издржавање казне, омогући да посети болесну мајку на Палама.
Крајишник ће, по одлуци судија, на Палама провести три дана, не рачунајући путовање, а ноћи ће проводити у локалном притвору.
Бивши председник Скупштине РС поднео је 13. маја захтев за привремено пуштање на слободу „из хуманитарних разлога“, у трајању од три дана, како би посетио тешко оболелу мајку и остатак блиске породице.
У поднеску је нагласио да је то, вероватно, последња прилика да обиђе мајку, коју није видео годинама, пошто су мале шансе да му се одобри такав захтев када буде пребачен у затвор у коме ће служити казну.
Судско веће јуче је одобрило да Крајишник буде пуштен на слободу три дана, плус онолико времена колико му је потребно за одлазак у Сарајево и повратак у Хаг.
„Тачан датум пуштања осуђеног на привремену слободу биће утврђен после консултација с притворском јединицом УН, Секретаријатом Трибунала и представником Судског већа“, наведено је у саопштењу Суда.
Крајишник ће, током боравка на Палама, бити под 24-часовним надзором наоружаних полицајаца. Пасош ће, по доласку у Сарајево, предати полицијској мисији ЕУ, канцеларији тужилаштва или станици јавне безбедности, а сваку ноћ ће морати да проведе у притвору.
Република Српска дужна је да сноси све трошкове његовог пута, одговорна је за његову безбедност и обавезна да га ухапси у случају да прекрши било коју одредбу судске одлуке.
Крајишник је осуђен због прогона на политичкој, расној и верској основи, депортација и присилног премештања више хиљада муслиманских и хрватских цивила 1992. године.
Ухапшен је 3. априла 2000. године и истог дана пребачен у Хаг, где се 7. априла, приликом првог појављивања пред судом, изјаснио да није крив ни по једној тачки оптужнице.