Deca otrovana hranom, 90 primljeno u bolnicu

Oko devedesetoro dece otrovano hranom u nekoliko osnovnih škola u Beogradu. Najviše otrovanih u školama „Milena Pavlović Barili” u Višnjičkoj Banji, „Branko Radičević” na Novom Beogradu i „Sava Šumanović” u Altini.


U nekoliko osnovnih škola u Beogradu otrovalo se oko devedesetoro dece, rekao je pomoćnik ministra za osnovno obrazovanje Ljubiša Antonijević.

Đaci iz osnovnih škola „Milena Pavlović Barili” u Višnjičkoj banji, „Mihailo Petrović Alas”, „Ćirilo i Metodije”, „Sava Šumanović”, „Ivan Gundeljić” i „Branko Radičević” jeli su hranu istog dobavljača, društva za ugostiteljske usluge „Zlatna varoš”, a njihove usluge koristi i još 15 škola na teritoriji Beograda.

Ljubiša Antonijević rekao je da su kontaktirani direktori škola i da je za sada utvrđeno da u 11 škola nema zabeleženih slučajeva trovanja, dok se za četiri škole situacija još utvrđuje u neposrednom kontaktu sa učenicima.

Hrana tog dobavljača neće biti isporučivana školama, sve dok se ne utvrdi pravi razlog trovanja dece, istakao je Antonijević

Pomoćnik ministra kaže i da je zatraženo da Institut za majku i dete, koji večeras nije dežuran, bude u pripravnosti, ako bude bilo potrebe da primi nove pacijente.

Prema njegovim rečima, nadležni organi, tržišna inspekcija i veterinarske službe, obaviće preglede i doneti odgovarajuće mere.

Društvo za ugostiteljske usluge „Zlatna varoš” negiralo je da na bilo koji način ima veze sa trovanjem učenika u osnovnim školama „Milena Pavlović Barili” i „Branko Radičević”, tvrdeći da je svim školama isporučilo isti obrok za više od 2.000 osnovaca.

Tvrde da su ove škole koristile i užinu od drugog dobavljača, a da je sve njihove obroke pripremalo isto osoblje u istoj kuhinji, sa namirnicama istog porekla i u istim posudama.

U produženom boravku u školi u Višnjičkoj Banji bilo je 90 đaka i prema nekim procenama, njih 50 je prevezeno u bolnicu. Po decu su uglavnom dolazili roditelji, a dvoje je ekipa Hitne pomoći prevezla u bolnicu u Tiršovoj.

„Deca imaju iste simptome. Povraćenje, proliv, dehidrirala su, a pojedina imaju i bolove. Sada se procenjuje da li se mogu lečiti ambulantno i u kućnim uslovima, ili neka deca moraju da ostanu u bolnici”, rekao je direktor Dečje klinike u Tiršovoj Zoran Radojičić.

Negde oko 14 časova, dva sata nakon serviranog ručka, pojavili su se prvi simptomi trovanja kod dece od prvog do četvrtog razreda – učestalo povraćanje, mučnina u stomaku. Kasnije se kod većine pojavila i dijareja.

„Nakon toga pozvani su roditelji, Hitna pomoć, Sanitarna inspekcija i Gradski zavod za javno zdravlje”, kaže Aleksandra Albu, nastavnik razredne nastave.

Deca u školi u Višnjičkoj Banji za ručak su jela supu, špagete sa bolonjeze sosom i jabuku.

Nastavno osoblje jelo je istu hranu, a trovanje je konstatovano i kod direktorke škole, čije je zdravstveno stanje pogoršano.

Gradski zavod za javno zdravlje uzorkovao je hranu i poslao na ispitivanje.

Direktor Gradskog zavoda za javno zdravlje Slobodan Tošović kaže da je infekcija hranom verovatno nastala tokom pripreme obroka, ali i da su to samo pretpostavke i da ostaje da se utvrdi uzrok.

Prema prvim informacijama, nema sumnje da je reč o salmoneli.

„Može biti strafilokokno, mogu biti uslovno patogene bakterije, ali pre svega mislimo na stafilokokno trovanje”, rekla je epidemiološkinja Slavica Maris i dodala da svako dete koje ima simptome trovanja treba da se javi nadležnoj zdravstvenoj službi radi uključivanja terapije.

Epidemiološko ispitivanje nastaviće se sutra, kada se očekuju prvi rezultati.

Sanitarna služba Gradskog zavoda za javno zdravlje sutra počinje detaljnu kontrolu hrane, vodu i higijenske uslove u kojima je spremana hrana, saopšteno je iz te ustanove. (RTS)

Leave a Comment