Parastos stradalima na „Miljevačkom platou“
U crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos poginulima na „Miljevačkom platou“ kod Drniša u Hrvatskoj 1992. godine.
Episkop hvostanski Atanasije rekao je tokom službe da je „činjenje pomena onima koji su nasilno odvedeni u smrt velika stvar“.
„Ovim molitvenim činom činimo dve stvari. To je izraz ljubavi i pravde, čime pokazujemo da su nevini“, rekao je on i dodao da se se žrtvama ne sme „činiti nepravda zaboravom“.
Antanasije je naveo da je potrebno i moliti se za mir među ljudima, narodima i državama.
„Prosto je neshvatljivo da do danas niko nije odgovarao za zločine nad Srbima na Miljevačkom platou“, konstatovao je Predsednik Upravnog odbora Demokratske inicijative Knin Rade Matijaš i naglasio da je u ovom napadu stradalo 46 Srba, pripadnika lokalne teritorijalne straže, čija su tela bačena u iste one jame u koje su bacani Srbi 1941. godine.
On je rekao novinarima da je srpska strana tela nastradalih dobila tek dva i po mjeseca nakon zločina i to na intervenciju međunarodne zajednice.
Prema njegovim rečima, tela srpskih žrtava su bila toliko izmasakrirana da njih 16 uopšte nije moglo biti identifikovano, te su sahranjeni u jednu grobnicu na Kninskom groblju.
„Hrvatska strana je tada snimila video film koji je prikazivan na kućnim projekcijama. U tom filmu možete viđeti čovjeka koji šutira nogom Srbina. Taj Srbin se danas nalazi u Australiji, njemu su polomljene noge i rebra, a taj koji ga je šutirao završio je takođe u Australiji, ali kao vojni ataše“, istakao je Matijaš.
Napad na Miljevački plato izvršen je 21. juna 1992. godine i bio je prvi napad hrvatskih snaga na tadašnju Republiku Srpsku Krajinu, nakon što je UNPROFOR preuzeo ulogu zaštitnih snaga na području RSK.
U akciji je ubijeno i izmasakrirano 40 teritorijalaca RSK.
Žrtve su bacane u krašku jamu duboku oko 10 metara izvan sela Drinovci koje su hrvatski vojnici zatim napunili smećem.
Dva meseca nakon borbi, u avgustu 1992. godine, UNPFROFOR je nadgledao ekshumaciju tela srpskih teritorijalaca, koja su bila u visokom stepenu raspada, a pojedini delovi tela su nedostajali.
Seljak njivu ne ostavlja tek tako
Prema rečima Radeta Matijaša, napad na Miljevački plato bio je uvertira za akciju hrvatske vojske i policije „Oluja“ i služio je kao „strašno upozorenje“.
„Ako imate u vidu šta je taj narod doživeo i preživeo od ustaškog pokreta, na koji je HDZ podsećao sa zastavama i svim onim što ga je pratilo, onda je lako zaključiti zašto se taj strah širio i zašto je na kraju došlo do onakvog egzodusa Srba iz Hrvatske. Seljak njivu, vinograd, kuću i stoku ne ostavlja ni zbog čega, osim iz straha od noža i najcrnje situacije“, zaključio je Matijaš.
Deca kao štit za prevaru
Rade Matijaš je podsetio da je pred ovu akciju hrvatska strana zloupotrebila Šibenski međunarodni festival deteta.
„Nakon što je srpska strana pristala na prekid oružanih sukoba zbog festivala, hrvatska strana je sutradan ujutro napala oslabljene položaje lokalnih srpskih teritorijalaca“, dodao je Matijaš.
RTV-21. jun 2009.