Danas su skoro sve vesti vezane za Kosovo

Počinjemo od najočekivanije od njih.
Dakle, juče su albanske vlasti Kosova potpisale u Vašingtonu dokumente o stupanju u Svetsku banku i Medjunarodni monetarni fond – saopštila je služba Svetske banke za štampu. Ceremonija potpisivanja ugovora obavljena je u sedištu američkog Stejt departmenta u prisutnosti rukovodioca Svetske banke Roberta Zelika, predsednika Kosova Fatmira Sejdiua i premijera Hašima Tačija. Kosovo je postalo 186. član Svetske banke.

To nije baš ugodna vest za Srbiju, koja, medjutim, ne daje povod za zabrinutost. Ali sledeća izjava, nesumnjovo, miriše na barut.
Vlasti Kosova će se latiti rešavanja problema granice sa Srbijom pošto su se srpski i kosovski policajci našli na ivici sukoba kod Kosovske Kamenice 26. juna o. g. — saopštio je portparol Kosovske policijske službe Arber Beka dopisniku agencije Novosti.
Od dana proglašenja nezavisnosti pokrajine na području administrativne granice izmedju Srbije i Kosova više puta je dolazilo do incidenata, srećom, bez ozbiljnih posledica. Prema rečima gna Beke, na području sela Karačevo u blizini Kosovske Kamenice koja je, po mišljenju lokalnih stanovnika i kosovskih vlasti, zona odgovornosti kosovskih Albanaca pojavili su se srpski policajci u dva automobila. Istovremena prisutnost policajaca Srbije i Kosova na spornom području zamalo što nije dovela do sukoba. Situaciju su sanirali vojnici KFOR-a.
Prema rečima portparola Kosovske policijske službe, pojava policajaca iz Srbije prouzrokovala je zabrinutost lokalnog stanovništva koje je istog dana pozvalo na lice mesta predstavnike kosovske policije. Pošto na ovom području granica fizički nije označena, može se očekivati da je stanovnici Karačeva i dalje izražavati zabrinutost — izjavio je Arber Beka i dodao da će se rešavanja ovog problema latiti najviše instance Republike Kosova.
Svima je jasno čime može rezultirati pokušaj rešavanja graničnih pitanja na Kosovu. Pokazalo se, medjutim, da to nije jedini problem kosovskih Srba.
Podsećamo da je 27. juna grupa lica kamenovala konvoj automobila u kojima su se nalazili ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović, ministar kulture Nebojša Bradić i savetnik predsednika Srbije Mladjan Djordjević. Do incidenta je došlo kod grada Leposavića na severu pokrajine. Oštećena su 2 automobila. Odgovornost za napad preuzeo je beogradski „Pokret 1389“. Njegovi predstavnici učestvuju u svakodnevnim protestnim akcijama na severu Kosova protiv carinske službe EULEKS-a. Prema rečima aktivista „Pokreta 1389“, oni su kamenovanjem konvoja pokušali da zaustave ministra Bogdanovića i da zatraže od njega objašnjenja i izvinjenja zbog toga što je okarakterisao protestnu akciju kao običnu provokaciju.
E pa, juče su se lideri kosovskih Srba distancirali od lica koja su kamenovala automobile na severu Kosova. Predstavnici opštine Leposavić gde su stradala ministarska vozila distancirali su se od incidenta – stoji u medijskim informacijama. Predsednik Opštinske skupštine Goran Milićević izjavio je da lokalne vlasti nemaju nikakve veze sa ovim dogadjajem. Podržali smo proteste (protiv EULEKS-a) u kojima učestvuju stanovnici opštine Leposavić i pomogli u njihovoj organizaciji, ali nismo umešani u incident jer do njega nije došlo na barikadama – izjavio je gn Milićević.
Ranije je ministar Bogdanović izjavio da odgovornost za incident snose lokalno rukovodstvo i krizni štab koji je organizovao proteste. Bogdanović je obećao da se ubuduće vlada Srbije neće miriti sa ovakvim incidentima te vrste.
Jedino šta možemo da dodamo rečenom: nije bitno ko je ovde u pravu. Glavno je da će zlonamernici koristiti ovakve incidente kao dobar povod za zanemarivanje mišljenja Srba. Nizašta su ako, čak, ne mogu da se ni medjusobno sporazume.
I na kraju informacija za razmišljanje koja može da otrezni srpske evroentuzijaste.
Nijedna zemlja, uključujući i Hrvatsku, u najskorije vreme neće moći da stupe u EU – izjavio je premijer Švedske Fredrik Rajnfelt u intervjuu objavljenom u jučerašnjem broju dnevnika „Sidojče cajtung“.
U realnosti, nijedna zemlja nije toliko bliska članstvu da bi do toga moglo doći u najskorije vreme – ukazao je švedski premijer. Prema njegovim rečima, Stokholm je ranije smatrao da bi to moglo biti u slučaju sa Hrvatskom, ali sada se ne pridržava takvih ocena.
Razlog toga je neregulisani granični konflikt izmedju Hrvatske i članice EU Slovenije koji je zamrznuo mnoga poglavlja pregovora – saopštio je Rajnfelt.
Ako se setimo da je lista pretenzija prema Srbiji barem duplo duža, a nivo poverenja duplo niži, srpske perspektive počinju da se čine iluzornim.

30.06.2009
RUVR 

Leave a Comment