Odata pošta žrtvama

Širom Srbije, u 12 časova, oglasile su se sirene u znak sećanja na žrtve NATO bombardovanja, a minutom ćutanja odata im je pošta. 

Članovi Vlade u podne su položili vence na mestima najvećih stradanja tokom NATO bombardovanja.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić otkrio je spomen-ploču na zgradi MUP-a u Beogradu, u znak sećanja na poginule policajce u NATO bombardovanju 1999. godine i svim pripadnicima MUP-a koji su poginuli u odbrani zemlje.


Dačić je podsetio da je tokom NATO bombardovanja 177 policajaca poginulo, a da je 800 pripadnika MUP-a tokom 90-ih godina izgubilo živote na dužnosti.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac položio je venac na spomen-obeležje stradalim pripadnicima RV i PVO Vojske Jugoslavije, na zdanju Komande Ratnog vazduhoplovstava Vojske Srbije u Zemunu.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić položio je venac u Tašmajdanskom parku, pred spomen-obeležje stradaloj deci. Vence su položili i predstavnici Vojske, ambasador Rusije Aleksandar Konucin i građani.

Ministar je ocenio da je bombardovanjem najmanje kažnjen režim a najviše građani, i da su posledice katastrofalne. Prema njegovim rečima, tokom bombardovanja je poginulo 89-oro dece i više od 2.500 civila, a materijalna šteta se kreće između 30 i 100 milijardi dolara.

 

Sećanje na žrtve u Vojvodini

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić položio je venac u spomen svim žrtvamana platou kod Varadinskog mosta u Novom Sadu, na spomen ploču Olega Nasova, koji je 1. aprila 1999. poginuo prilikom bombardovanja Petrovaradinskog mosta.

Povodom desete godišnjice početka NATO agresije na Srbiju, u Pančevu, koje je bilo više puta bombardovano održano je nekoliko tribina i skupova, a položeni su i venci na spomen-obeležja žrtvama.

U zgradi Gradske skupštine održana je sednica Štaba civilne zaštite, gde je bilo reči o svim aktivnostima za vreme bombardovanja koje je zbog hemijske industrije, smeštene u tom gradu pretilo da izazove ekološku katastrofu.

Komemorativni skup održan je i u Sremskoj Mitrovici kraj spomen-ploče, posvećene stradalima kod Sokolskog doma. U NATO bombardovanju stradalo je pet žitelja sremsko-mitrovačke opštine. Četvorica su poginula kao pripadnici Vojske Jugoslavije, dok je Ljiljana Velikić bila civilna žrtva rata.

Polaganje venaca u Nišu

Ministar za dijasporu Srđan Srećković položio je u Nišu vence na spomen obeležje civilima stradalim tokom bombardovanja 1999. godine. Vence su položili i svi odbornici Skupštine grada Niša, predstavnici grada, Vojske Srbije, policijske uprave nišavskog okruga i boračkih udruženja.

Srećković je naveo da Niš, uz Prištinu i Novi Sad, spada u gradove koji su najviše nastradali i da je taj grad tokom 78 dana vazdušnih napada, bombardovan čak 40 puta.

„Tokom bombardovanja poginulo je 56 građana Niša, a teško povređeno više od 200 ljudi. U jednom danu, 7. maja, u bombardovanju centra grada poginulo je 15 Nišlija”, naveo je ministar.

Srećković je rekao da je na Niš bačeno 36 kontejnera kasetnih bombi, čija je upotreba odavno zabranjena međunarodnim konvencijama, a da je samo na Klinički centar bačeno osam kontejnera takvih bombi.

Pomen žrtvama na Kosovu i Metohiji

Sirenama u Kosovskoj Mitrovici, nešto pre podneva počelo je obeležavanje deset godina od NATO bombardovanja, a više hiljada građana učestvuje u „Maršu mira” koji je krenuo od glavnog mosta na Ibru u severnom delu Mitrovice do susednog Zvečana. Prethodno je kod Spomenika Istine držano opelo za sve žrtve bombardovanja.

U severnom delu Kosovske Mitrovice izuzetno je pojačano prisustvo pripadnika Kosovske policijske službe, Euleks policije i vojnika Kfora.

Poštu stradalima u NATO bombardovanju, ali i žrtvama takozvane Oslobodilačke vojske Kosova odali su predstavnici opština Zvečan, Kosovska Mitrovica, Udruženje boraca devedesetih, predstavnici Zajednica opština Kosova i Metohije, SUBNOR-a, rodbina poginulih i delegacije Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije.

Nekoliko stotina Srba obeležilo je u centru Gračanice deset godina od početka NATO bombardovanja. Okupljanje je proteklo mirno i bez incidenata.

Ispred spomenika palim borcima u proteklim ratovima, sveštenstvo i sestrinstvo Raškoprizrenske eparhije služilo je parastos svim nevinim žrtvama bombardovanja i oružanog sukoba 1999. godine i stradalim Srbima na Kosovu i Metohiji.

Nekoliko desetina ratnih veterana iz gradova sa juga Srbije odalo je na administrativnom prelazu Merdare počast stradalima na Kosovu i Metohiji.

Predstavnici veterana i porodica poginulih na Kosovu položili su vence i cveće, upalili sveće i minutom ćutanja odali počast svima koji su stradali tokom NATO bombadrdovanja.

U crkvi Svetog Marka u Beogradu služen je pomen žrtvama NATO bombardovanja. Pomen je služio mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije uz sasluženje članova Svetog arhijerijskog sinoda SPC.

Pomen je u 17 časova služen u svim hramovima SPC u zemlji i rasejanju.

Na Trgu republike u 19 časova održaće se miting koji organizuju Narodni pokret Srbije, Udruženje Sloboda, Branioca otadžbine, Udruženje Naši, Srpski sabor dveri i druge organizacije.

Golubovi mira u Novom Sadu

Gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić danas je, zajedno sa grupom učenika osnovne škole „Jovan Popović”, sa Mosta slobode pustio golubove mira u znak sećanja na desetu godišnjicu bombardovanja naše Srbije.

„Na simboličan način obeležavamo deceniju tragičnih događaja puštanjem sa ovog i još dva novosadska mosta ukupno 78 golubova, koliko dana je trajala agresija na tadašnju Jugoslaviju”, rekao je Pavličić.

„Ovom prilikom odajemo poštu svim nastradalima uz želju da se tako nešto nikada više ne ponovi. I mi koji smo presživeli još snosimo posledice tog čina”, rekao je gradonačelnik. (RTS)

Leave a Comment