На Балкану се предузимају покушаји фалсификације историје

Једна од главних тема последњих дана, пре свега поводом 70. годишњице Другог светског рата – покушаји ревидирања његових резултата. Међутим, земље балканског региона нису биле често поменуте у том контексту. Међутим, како сматра директор Историјске архиве Београда, доктор историјских наука Бранка Прпа, ипак постоје разлози за забринутост. На Балкану се предузимају покушаји фалсификације историје из времена Другог светског рата, — уверена је г-ђа Прпа, с којом су на дан годишњице разговарали наши колеге из РИА Новости.

За почетак је госпођа Прпа истакла улогу Совјетског Савеза у тим догађајима. Чињеница да је Совјетски Савез добио рат против фашистичке Немачке неоспорна је, — изјавила је директор Историјске архиве Београда. Совјетски Савез је победио у Другом светском рату. Ту чињеницу нико не може да негира као што је немогуће да се негира чињеница да је хитлеровска армија напала Совјетски Савез, — додала је она. Победити такву армију значи добити победу у Другом светском рату. Саговорница агенције је подсетила да је при ослобођењу Београда погинуло око хиљаду совјетских војника.
Међутим, перцепција догађаја, повезаних с Другим светским ратом, последњих година се у Србији у многоме променила. Када је постојао Совјетски Савез, долазило је до херојизације свега што је било повезано с левичарским покретом, Совјетским Савезом и бољшевицима, после пада комунизма је дошло до супротног третирања, — рекла је Прпа. У Србији је дошло до пометње што се тиче тока и суштине Другог светског рата. При томе се покушава остварити национално примирје путем изједначавања жртава и злочинаца, — уверена је историчар.
Према њеним оценама, то се чини ради политичких циљева. У Србији долази до покушаја фалсификације историје путем оправдања колаборациониста, — објаснила је Бранка Прпа. Пре свега је реч о покушају рехабилитације премијера марионетске Владе националног спаса у окупираној од стране хитлероваца Србији Милана Недића и низа лица која су вршила услуге немачким окупационим властима, — рекла је она и подсетила да је Београд био једина европска престоница на чијој се територији налазило 4 логора. Све те логоре је сервисирала влада Недића. Таква рехабилитација је могућа само на основи фалсификације. Од Недића никако не може да се створи антифашиста, — истакла је Прпа.
Многи, посебно припадници младе генерације, не знају то, — наставила је директор Историјске архиве Београда и објаснила: Антифашистички покрет у Југославији се заснивао на идеји братства и јединства. Распад Југославије почетком 1990-х година је био праћен и пропашћу те идеје уз помоћ оправдања четника и усташа.
Према речима историчара, у Србији се ревидирањем историје баве пре свега Српски покрет обнављања и Српска радикална странка који иступају за рехабилитацију четника и Недића. Међутим, лидер СПО Вук Драшковић не користи расистичку реторику за разлику од радикала Војислава Шешеља. У основи њихове реторике је неприкривени расизам, — сматра Прпа.
Што се тиче других република бивше Југославије, покушаји ревидирања историје се предузимају углавном у Хрватској, — сматра саговорница информативне агенције. Бивши председник Хрватске, данас покојни Фрањо Туџман је 1990-х година кокетирао са усташким покретом, — изјавила је Бранка Прпа. Тај покрет је био на извору хрватске државности, међутим, проблем је у томе што његову савест терете стотине хиљада жртава, — објаснила је она. Историчар сматра да се на политичкој сцени Хрватске и данас наставља уграђивање покрета Павелића у хрватску историју без стриктног његовог дефинисања као нацистичког и злочиначког. Истовремено се предузимају покушаји маргинализације антифашиста као представника политичког тоталитаризма, — истакла је директор Историјске архиве Београда Бранка Прпа. Подсећамо да су са историчаром разговарали наши колеге из агенције РИА Новости.

02.09.2009
RUVR 

Leave a Comment