Neka čeka Srbija
Samo dva dana posle izjave italijanskog šefa diplomatije Franka Fratinija da je nastupio trenutak da Beograd podnese kandidaturu za članstvo u EU, njegov švedski kolega naglasio je da taj korak mora da bude učinjen u dogovoru sa Unijom, kako se ne bi dogodilo da Srbija bude prva zemlja čija je kandidatura odbijena
BEOGRAD – Predsedavajući Saveta ministara Evropske unije i švedski šef diplomatije Karl Bilt poručio je srpskim zvaničnicima da „tema kandidature Srbije u EU nije na dnevnom redu“ i da taj korak mora da bude učinjen u dogovoru sa Unijom, kako se ne bi dogodilo da Srbija bude prva zemlja čija je kandidatura odbijena!
Nema dnevnog reda
Kurirov izvor iz Vlade Srbije ističe da kandidatura bilo koje zemlje za članstvo u EU kao tema ne može da bude formalno na dnevnom redu, jer za predaju kandidature dnevni red ne postoji.
– Biltova izjava ne treba da bude posmatrana u kontekstu prepreke. Svaka zemlja ima pravo da aplicira za članstvo i tu formalno ne postoji nikakav dnevni red – ističe naš sagovornik.
Ferhagen: Politički čin
Pre nekoliko dana šef holandske diplomatije Maksim Ferhagen ponovio je da podnošenje kandidature Srbije za članstvo u EU nije samo tehnički, već pre svega politički čin. On smatra da taj korak treba da usledi pošto Srbija dostigne punu saradnju s Haškim tribunalom.
S druge strane, pre samo dva dana italijanski šef diplomatije Franko Fratini ocenio da je upravo sada nastupio trenutak da Srbija podnese kandidaturu za članstvo u EU! Međutim, oprečni stavovi u vezi sa podnošenjem kandidature za članstvo u EU ne stižu samo iz međunarodne zajednice, već i od ministara u Vladi Srbije. Tako, ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić smatra da će se do kraja ove godine, tokom švedskog predsedavanja Unijom, steći uslovi da podnesemo kandidaturu za članstvo u EU, dok potpredsednik vlade zadužen za evropske integracije Božidar Đelić misli da podnošenje kandidature Srbije za članstvo u EU mora da bude u dogovoru sa Unijom, pošto bi, u suprotnom, to bio politički čin bez konkretnih efekata.
Predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Laslo Varga kaže da je pravo vreme za podnošenje kandidature ono kada se o tom pitanju u EU postigne konsenzus.
– Postoje neke članice EU koje misle da bi to bilo celishodno već u ovom trenutku, ali to bi zapravo bilo loše i to se vidi i iz Biltove izjave, ali i poruka holandskog šefa diplomatije Maksima Ferhagena da je podnošenje kandidature Srbije pre politički, nego tehnički čin. Bilt je, takođe, ovim poručio da to sada ne bi trebalo raditi jer bismo tako gurnuli prst u oko nekim državama članicama – ističe Varga i ocenjuje da to što pojedini ministri o periodu kada bi trebalo podneti kandidaturu imaju oprečno mišljenje, nije dobro.
– Tu mora da postoji koordinacija i jedinstvena strategija, ali je ključno proceniti i kada je pravi momenat, kako naša kandidatura ne bi završila u nekoj fioci – upozorava Varga.
Branko Ružić, član Odbora za evropske integracije, kaže da svaka članica EU daje izjave u skladu sa interesima svoje zemlje, a da nas treba da zanimaju izjave koje nam stižu iz najvišeg tela EU.
– Naravno, to ne znači da su izjave koje daju zvaničnici država EU nebitne, ali za nas je važniji izveštaj EK koji je pozitivan, štaviše, najpozitivniju do sada. To ujedno i treba da nam bude putokaz, jer Srbija je ta koja će oceniti kada je najbolji momenat da podnese kandidaturu, i nema sumnje da ćemo to uraditi u najboljem mogućem momentu – poručuje Ružić.