МСП између приниципа и силе
Пред Међународним судом правде у Хагу, у уторак, почиње усмена расправа о легалности једностраног проглашења независности Косова и Метохије.
Суд ће на крају дати саветодавно мишљење које није обавезујуће, али по мишљењу стручњака има велики ауторитет и снагу.
У Палати мира у Хагу, пред већем од 15 судија, које је највиши правни орган Уједињених нација, 1. децембра, према мишљењу многих почеће процес века, који ће с пажњом пратити и стручна, али и читава међународна јавност.
Представници 28 држава и косовских привремених институција, током десет дана дебате, износиће своје аргументе о томе да ли је самопроглашена независнот Космета у складу са међународним правом. То питање суду је поставила Генерална скупштина Уједињених нација на захтев Србије.
Биће то заправо дебата о томе који принцип има већу снагу у међународном праву и у савременом свету – да ли је то дуго неприкосновено право очувања суверенитета и територијалног интергитета једне државе или право на самоопредељење.
„Мислим да то може да буде од историјског значаја, ако би суд успео да врло јасно дефинише став међународног права по том питању, онда би се неке ствари у свету виделе јасније и онда би то био веома важан орјентир“, рекао је Тибор Варади, стручњак за међународно право.
Суд ће првог дана најпре чути аргументе Србије. Три сата, ставове државе у корист очувања јужне покрајине у саставу Србије, браниће шеф правног тима амбасадор Душан Батаковић.
PTC – 29. нов 2009