Косово – независност на крви

На Космету узима маха скандал без преседана. Међународни полицајци асу већ ухапсили бившег сарадника косовске службе безбедности Назима Блацу и једног од руководилаца владајуће Демократске партије Косова Азема Сулу. Нити од њих се вуку према актуелном премијеру Хашиму Тачију

и посланицима покрајинске скупштине. Ова лица су осумњичена за организацију бројних кривичних дела са циљем ликвидације политичких противника, углавном активиста Демократске лиге Косова чији је лидер актуелни председник покрајине Фатмир Сејдиу. Шокантним детаљима косовске политике посвећена је реплика коментатора Петра Искендерова.
Скандал је избио у најнеповољније време за албанске лидере Косова. када је Међународни суде правде у Хагу почео да разматра питање о легитимности косовске независности, а европска комисија расправља о могућности либерализације визног режима за грађане Косова, међународне новинске агенције преносе бројна сведочанства о томе како су албански лидери наручивали ликвидацију својих сабораца за независност. Назим Блаца је признао да је умешан у 17 тешких кривичних дела. мећу њима су убиства током 1999. – 2006. године активиста тада владајуће Демократске лиге Косова са покојним Ибрахимом Руговом на челу. А наређења је добијао од функционера Демократске партије Косова која је дошла на власт крајем 2007.
Зашто бивше вође албанских екстремиста који су у хијерархији независног Косова постали посланици, министри и руководиоци специјалних служби управо сада журе да разгласе своје тзв. подвиге? Јер, пре тога су брижљиво маскирале чак и политичка неслагања манифестујући свету збијеност редова с обзиром на наводну српску опасност. Што се тиче странака Хашима Тачија и Фатмира Сејдиуа, на њиховом пакетном споразуму о подели државних положаја још увек почива витрина косовске политике.
Наивно је мишљење да су гн Блаца и његови саучесници одједном осетили грижу савести у таквом неповољном тренутку. Ствар је у новцу. Први круг локалних избора одржан на Косову 15. новембра показао је да је почела нова подела утицајних сфера између кључних албанских политичара. Председник Сједиу, премијер Тачи и лидер опозиције, руководилац Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај теже личној власти, што није случајно. Сада се око Косова бележе значајни геополитички помаци. Администрација америчког лидера Барака Обаме очито је ослабила пажњу према Балкану и ЕУ је то одмах искористила разместивши у Приштини своју мисију. Али новац европских пореских обвезника није безграничан и неће бити довољан за све бивше старешине ОВК. Уз то, ЕУ покушава да среди односе са Србијом.
Тако да албански лидери Косова једноставно траже за себе ново место под сунцем. А што тако нешто чине у стилу криминалних хроника, то је, као што се каже, закон жанра. На крају крајева, сама независност Косова почива на српској и албанској крви. А прљави новац се може и опрати…

03.12.2009
RUVR


Leave a Comment