Očekujem nastavak pregovora o Kosovu
Malo je verovatno da Međunarodni sud pravde u Hagu nakon rasprave o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije izađe sa stavom da je prihvatljiva jednostrana promena granica međunarodno priznatih država, protiv volje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija,
smatra Vuk Jeremić, šef srpske diplomatije. U intervjuu za „Blic“ Jeremić kaže da očekuje da će okončanje sudskog procesa dovesti do obnove dijaloga koji će doneti kompromisno rešenje, a koje će prihvatiti sve države sveta.
– Međunarodni sud pravde nema obavezujuće rokove za donošenje odluka, ali većina stručnjaka pretpostavlja da bi to moglo biti sredinom iduće godine. Očekujemo da će Sud stati u zaštitu međunarodnog prava koje se kristalno jasno odnosi prema zaštiti teritorijalnog integriteta međunarodno priznatih država.
Predsednik Srbije je rekao da, u slučaju negativne odluke Suda, stvari ne bi mogle da budu lošije nego što jesu. Imamo li strategiju za takav slučaj?
– Veoma smo pažljivo proučili materiju pre nego što smo se opredelili da krenemo ovim putem. Spremni smo za sve ishode.
Ako bude negativne odluke Suda, da li će je Srbija priznati?
– Zaista je vrlo malo verovatno da Sud izađe sa stavom da je prihvatljiva jednostrana promena granica miroljubivih, demokratskih, međunarodno priznatih država, protiv volje Saveta bezbednosti Ujendinjnih nacija. Ako je to dozvoljeno – onda je sve dozvoljeno. Ne verujem da će Sud to učiniti, ako ni zbog čega drugog, onda zbog činjenice da bi takva odluka imala značajne posledice po očuvanje mira i stabilnosti u čitavom svetu.
Ako odluka bude, kako svi tvrde, neutralna i može dvojako da se tumači, kako ćemo uspeti da doguramo do novih pregovora o statusu. Na osnovu čega?
– Ono što želimo da postignemo je da nakon okončanja procesa pred MSP ne bude više novih priznanja Kosova i Metohije i da Kosovo ne može pristupiti međunarodnim organizacijama u kojima je članstvo privilegija suverenih država. To će biti zadatak za našu diplomatiju. Ukoliko budemo uspešni, postaće očigledno da ne postoji alternativa obnavljanju dijaloga.
Koje bi zemlje mogle da povuku priznanja Kosova u slučaju pozitivne odluke Suda?
– Zvaničnici nekih zemalja, recimo Crne Gore i Kostarike, javno su govorili o takvoj mogućnosti. Mi u svakom slučaju očekujemo da će okončanje sudskog procesa dovesti do obnove dijaloga koji će doneti kompromisno rešenje prihvatljivo za sve zainteresovane strane i potvrđeno u Savetu bezbednosti UN. Očekujemo da takvo jedno rešenje onda prihvate sve države sveta.
Šta je crvena linija u novim pregovorima sa Prištinom?
– Naše crvene linije su određene Ustavom Srbije i obavezujućim odlukama Narodne skupštine. U trenutku kada budu obnovljeni pregovori, naša početna pozicija će biti upravo ona na kojoj smo bili u decembru 2007. kada su Albanci odustali od pregovaračkog procesa.
Da li bi Srbija razmotrila podelu? Kako bi izgledala?
– Osnovni razlog zbog kojeg je propala prethodna runda pregovora je što su pregovaračke strane unapred izricale šta mora biti ishod procesa. Ne smemo ponoviti istu grešku ukoliko želimo da stignemo do kompromisnog rešenja.
Predsednik Hrvatske Stjepan Mesić ponavlja stav o dekosovizaciji srpske politike. Zašto je u poslednje vreme poslao nekoliko kritika na račun Beograda?
– Ne želim da odgovaram na očigledne provokacije Stipa Mesića. Nadam se da će budući predsednik Hrvatske imati bolje namere prema Srbiji i želju da popravi odnose između naše dve zemlje.
Da li bi Republika Srpska trebalo da prihvati ponuđeni plan ustavnih promena u Bosni i Hercegovini? Da li, kao što Mesić kaže, Milorad Dodik, premijer RS, razgrađuje BiH, a uz podršku Beograda slično Miloševićevom režimu?
– O tome šta je prihvatljivo za Republiku Srpsku će odlučiti demokratski izabrani organi RS. Svaka insinuacija da srpska strana razgrađuje Bosnu i Hercegovinu uz podršku Beograda predstavlja notornu neistinu i jalov pokušaj da se relativizuje konstruktivna uloga koju igramo u stabilizaciji prilika na Balkanu.