Годишњица смрти Јосипа Броза Тита

Навршава се 29 година од смрти доживотног председника Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, Јосипа Броза Тита.

Доживотни председник Социјалистичке Федеративне Републике Југославије Јосип Броз Тито умро је 4. маја пре 29 година у Љубљани, а његови посмртни остаци чувају се у Кући цвећа, у Београду.

Тито је рођен у Кумровцу 1892. године, а тачан датум његовог рођења није познат, мада је рођенданом сматран 25. мај, што је прослављано годинама „Штафетом младости“ и великим слетом.

Као аустроугарски каплар учествовао је у Првом светском рату, између осталог и у борбама против српске војске. Рањен је и заробљен у Русији 1915. године, после чега је побегао из заробљеништва и учествовао у Октобарској револуцији.

У Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца се вратио крајем октобра 1920. године, када је постао члан Комунистичке партије, а 1937. године њен генерални секретар, вољом Стаљина, после смењивања и стрељања Милана Горкића.

Радио је 1936. и 1937. године у Коминтерни, у Москви, у време када је ликвидиран знатан број југословенских комунистичких првака. Као вођа КПЈ предводио је у Другом светском рату Партизански покрет (Народноослободилачка војска).

Легендарни вођа

Из рата је изашао као легендарни вођа. Осим борбе против окупатора јединице под његовом командом спровеле су комунистичку револуцију – током и након рата. У заносу „револуционарне правде“ нестале су десетине хиљада некомуниста под маском „борбе против сарадника окупатора“, чиме је неповратно уништен читав грађански слој.

Одбио је Стаљинов притисак 1948. године и резолуцију Информбироа након чега је деценијама добијао значајну финансијску и војну подршку САД.

Резолуцију Информбироа искористио је за масовни обрачун са „информбироовцима“ и „стаљинистима“ али и другим политичким противницима.

Симбол терора и обрачуна са неистомишљеницима из тог периода је злогласни затвор на Голом отоку.

Броз је један је од оснивача Покрета несврстаних, што је у тадашњим међународним околностима имало велики значај.

У унутрашњој политици оставио је устројство које је на крају довело до распада Југославије.

Јосип Броз сахрањен је 8. маја 1980. године, у Београду, а на његовој сахрани било је присутно 209 делегација из 127 држава света.

Leave a Comment