Slave „Oluju“ i „Bljesak“

BEOGRAD – Hrvati nemaju nameru da slede Srbiju u osudi zločina i usvoje deklaraciju o akcijama „Oluja“ i „Bljesak! Naprotiv, u Hrvatskoj je još na snazi Deklaracija hrvatskog sabora o akciji hrvatske

vojske „Oluja“, doneta 30. avgusta 2006, u kojoj se kaže da je u pitanju „vojno-redarstvena akcija sprovedena uz poštovanje svih odredbi međunarodnog ratnog, humanitarnog i civilnog prava“.

  Jedan od zahteva srpske kontratužbe, kako saznajemo, jeste da se u Hrvatskoj promeni Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, po kome se dan kada je započeta „Oluje“ slavi kao državni praznik. Direktor Dokumentacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac potvrđuje naše saznanje.

– To je 5. avgust koji su oni uzeli za početak „Oluje“, a naknadno su dodali i dan hrvatskih branitelja. Ovaj događaj se slavi tri dana! Pošto u kontratužbi tražimo da Međunarodni sud proglasi da je nad Srbima u Hrvatskoj izvršen genocid, posebno u „Oluja“, tražimo i da sud naloži da se u Hrvatskoj promeni Zakon o blagdanima – objašnjava Štrbac.

On navodi da će Hrvati teško ukinuti postojeću i usvojiti novu rezoluciju o „Oluji“.
– To Hrvati ne žele i pored činjenice da se pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju vodi proces protiv hrvatskih generala za zločine počinjene u „Oluji“, posebno na području severne Dalmacije i Like, gde su direktno optuženi Ante Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Makrač, a indirektno celi vojni i politički vrh Hrvatske. Jedino bi Međunarodni sud pravde mogao naterati Hrvatsku da briše postojeću i usvoji novu deklaraciju – ističe Štrbac.

Male šanse usvajanju rezolucije u kojoj bi se osudili zločini nad Srbima daje i Milorad Pupovac, potpredsednik SDSS.
– Mislim da će tako nešto biti potrebno i da je neka vrsta prostora za to stvorena. Međutim, kako u Hrvatskoj ne postoji dovoljna svest o tome koliko je Srba stradalo u Hrvatskoj i kolike su razmere tih stradanja, onda će najpre morati da se ljudi ovde osveste – naglašava Pupovac.

S druge strane, Vjerica Radeta iz SRS kaže da Hrvati neće usvojiti rezoluciju, ali da ni mi ne treba da je usvajamo.
– Bez obzira što je Ivo Josipović novi predsednik Hrvatske, sumnjam da će se bilo šta promeniti. Dužnost Srbije je da utvrdi pravo stanje stvari u Srebrenici, a ne da usvaja nekakve rezolucije – smatra Radeta.

Poslanik DS Srđan Milivojević kaže da je na Hrvatima da urade svoj deo posla.
– Na nama je da odradimo ono što je do nas. Šta će Hrvatska uraditi ne znam, ali se nadam da će učiniti nešto na popravljanju odnosa naše dve zemlje – poručuje Milivojević.

Izjava predsednika Srbije Borisa Tadića da samo politikom koja podrazumeva odavanje pošte tuđim žrtvama možemo braniti i sopstvene žrtve izgleda da uopšte nije dotakla Hrvate, pa tako juče iz kabineta novog predsednika Hrvatske Ive Josipovića nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje da li, u bližoj ili daljoj budućnosti, Hrvatska namerava da usvoji rezoluciju kojom će osuditi zločine počinjene nad Srbima.

 Izvor :

Glas javnosti

Leave a Comment