Tito obezbedio novac za pravljenje prvog jugoslovenskog računara
Prvi digitalni računar CER 10, koji je proizveden 1960. godine u Institutu „Vinča”, doneo je tadašnjoj Jugoslaviji privilegiju da se nađe među pet zemalja u Evropi koje su imale sopstvenu proizvodnju tzv. digitalnih mozgova. Bio je to, zapravo, jedan od 10 računara koji su postojali na svetu. Računar, koji je tada napravio tim od oko 70 ljudi, zauzimao je sobu od 80 kvadrata, bio je namenjen za potrebe tadašnje savezne vlade, a za njegovu proizvodnju finansiranje je obezbedio lično Josip Broz Tito.
CER (cifarski elektronski računar) model 10 prvi je digitalni računar napravljen u SFRJ. Njegova proizvodnja trajala je od 1956. do 1960. godine, delom u Institutu „Vinča”, a delom u Institutu „Mihajlo Pupin”. To je bio prvi računar sa elektronskim cevima, tranzistorima i elektronskim relejima, koji su do tada u Evropi proizvodili samo Engleska, Nemačka, Francuska i Rusija.
Inače, CER 10 je dizajnirao profesor doktor Tihomir Aleksić, a tokom četiri godine projektovala ga je i izradila ekipa: dr Rajko Tomović, dr Ahmed Mandžić, dr Vukašin Masnikosa, inž. Petar Vrbavac, inž. Dušan Hristović, dr Milojko Marić, desetak tehničara i brojno osoblje.
– To je bio posao od državnog značaja i finansiranje je obezbedio lično Broz. Mi smo dobili zadatak najpre da napravimo dva računara, jedan za saveznu vladu, a drugi za Nuklearnu komisiju, ali smo potrošili sva sredstva i napravili samo jedan. Proizvodnja je trajala četiri godine, ali smo mi gotovo deceniju pre toga bili u raznim evropskim i svetskim institutima i učili kako se proizvode računari. U Srbiji je pre njega postojao računar, ali nije bio naše proizvodnje, već je kupljen za potrebe popisa stanovništva. Računar CER 10 sastojao se od šest metalnih ormana dva puta dva metra, u sobi od oko 80 kvadrata, koja je imala dupli pod, kojim su prolazili kablovi koji su sve to povezivali. Proizvodnja je trajala toliko dugo jer smo gotovo svaki deo radili ručno, a usput i poboljšavali – priča za „Blic” Dušan Hristović, jedan od tvoraca prvog digitalnog računara u Jugoslaviji.
U jesen 1960. godine, CER 10 je svečano izložen na Beogradskom sajmu. Nakon toga krenula je upotreba računara, stigle su pohvale za doprinos računarskoj industriji iz celog sveta, a na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu počela su predavanja o digitalnim računarima.
Cer 10 u brojkama
|
– Od 1963. godine, CER 10 koristio je TANJUG i preko njega su naredne četiri godine u etar puštane sve vesti u Jugoslaviji. Moram da napomenem da nam nije tada taj posao nešto posebno bio plaćen, ali smo bili izuzetno cenjeni u Jugoslaviji, ali i u celoj Evropi. Kasnije smo krenuli s proizvodnjom CER 11, pa onda CER 20, CER 200, i tako sve do raspada Jugoslavije. Radili smo računare za Generalštab, pošte, opremali sve bitne institucije u zemlji, ali nikad nije zaživela masovna proizvodnja – objašnjava Hristović.
Kako to usled nebrige obično biva, jedinstveni CER 10 završio je na tavanu Elektrotehničke škole, nakon što su se na njemu učili srednjoškolci. Delovi su bili pokidani, kućišta izgorela, a jedan deo računara završio je na smetlištu.
– Kasnije je to popravljano, slikano, jedva smo našli brošure s komandama i opisom proizvodnje. Na kraju, Institut „Mihajlo Pupin” poklonio je računar Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, a jedan orman se i dalje nalazi na Akademiji nauka.
Špijuniranje Britanaca– Tadašnji računari služili su, naravno, i za dešifrovanje inostranih poruka. Tako je CER 10 uhvatio poruku koju su Britanci slali iz Egipta tokom raspada Ujedinjenog Arapskog Kraljevstva. Tu poruku Tito je avionom poslao telegramom Abdelu Naseru, tadašnjem vladaru Egipta, čime je razljutio Britance, a pokupio simpatije egipatskog naroda – prepričava Hristović. |