Posle Kosova, Evropska unija „otvara“ i pitanje Sandžaka kao uslov za dalje evropske integracije Srbije, a kao zamerke se navode još i reforma pravosuđa, sloboda medija, opstrukcija rada Agencije za borbu protiv korupcije, saradnja sa Haškim tribunalom…
Naime, ove zamerke je u svom izveštaju naveo potpredsednik delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu i izvestilac za Srbiju Jelko Kacin. Srbiji se, takođe, zamera i blokiranje Kosova u svim regionalnim, evropskim i svetskim ekonomskim organizacijama. Sudeći po ovome, čini se da su garancije o ubrzanom pridruživanju EU, koje je Srbija dobila posle usvajanja „labave rezolucije“ o Kosovu u UN-u, bile samo još jedna u nizu „navlakuša“ za naš državni vrh. Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka, kaže za „Alo!“ da od Kacina i nismo mogli očekivati povoljniji izveštaj. – Kacin i ljudi iz nekih krugova iskoristiće svaki argument da nam naškode. Ipak, čak i ako se otvori pitanje Sandžaka, to će biti samo jedno od pitanja. Treba ustanoviti u kojoj meri su dešavanja u Sandžaku bili refleksija Kosova, a ne treba zanemariti ni činjenicu da je Sandžak ne samo političko, već i socijalno pitanje, jer je jedan od najsiromašnijih delova Srbije – objašnjava Simić.
Mada su se mnogi ponadali da će posle pristanka Beograda da promeni rezoluciju o Kosovu u UN-u Evropska unija imati više „razumevanja“, izgleda da za Srbiju neće biti „prečica“ do članstva u ovoj organizaciji. – To nam je poručio i ugledni britanski novinar Tim Džuda, a kako sam u diplomatskim razgovorima saznao, i izveštaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca biće nepovoljniji od prethodnog – kaže Simić. On kaže da je skeptičan da će u oktobru, kada Srbija bude na dnevnom redu Saveta ministara EU, doći do napretka, ali da sve zavisi od toga koliko će EU „ceniti“ spremnost Beograda da pristane na uslove Brisela i promeni rezoluciju o Kosovu. – Beograd je ovim ustupkom jasno pokazao da hoće u EU, a Evropa je dobila mogućnost da dokaže jedinstvo u spoljnoj politici i da razgovore između Beograda i Prištine „preseli“ u Brisel. Ipak, ne treba biti mnogo stručan pa uvideti da EU neće primiti kandidata koji nema rešeno teritorijalno pitanje, pa će se Kosovo formalno ili neformalno pojaviti kao uslov da Srbija uđe u EU – zaključuje Simić.
Delević: Kosovo nije formalni uslov za EU
Milica Delević, direktorka Kancelarije za evropske integracije, izjavila je da priznanje nezavisnosti Kosova nije formalni uslov za članstvo Srbije u EU. – U EU ne postoji konsensus o tome da li Kosovo jeste država, ali postoji čvrst konsenzus o tome da ceo region treba da bude uključen u proces integracija – kaže Delevićeva. Ona smatra da ukoliko Srbija bude vodila računa samo o onome o čemu u EU nema konsenzusa, a ne i o onome o čemu ima, teško će se donositi odluke u vezi sa napretkom naše zemlje ka EU. Bolje je, kao što nam je to pokazalo usvajanje zajedničke rezolucije u Generalnoj skupštini UN-a, biti katalizator postizanja jedinstva unutar EU, nego stalni kamen spoticanja među članicama – ocenila je Delevićeva.