Велики школски час у Шумарицама
PTC – 21. окт 2010
У знак сећања на Крагујевчане, стрељане 1941. године, у спомен-парку Шумарице одржава се традиционални „Велики школски час“,
на коме ће бити изведена поема „Стрељани град“, италијанске песникиње Ане Сантоликуидо.
Код споменика стрељаним ђацима и професорима крагујевачке гимназије, у парку Шумарице одржава се традиционална антиратна манифестација „Велики школски час“. У знак сећања на жртве фашизма стрељане 1941. године у Крагујевцу, на манифестацији ће бити изведена поема „Стрељани град“, италијанске песникиње Ане Сантоликуидо.
Извођење музичког дела програма поверено је крагујевачком Академском хору „Лицеум“ и солисткињама Јадранки Јовановић и Јелени Томашевић. У програму ће наступити глумци крагујевачког Књажевско-српског театра и деца драмског студија Дома омладине у Крагујевцу.
Редитељ поеме Стрељани град је Живојин Ајдачић, а музику је писао пољски композитор Пјотр Кумуровски.
„Великом школском часу“ присуствоваће председица Народне скупштине Славица Ђукић-Дејановић, министар иностраних послова Вук Јеремић и министар просвете Жарко Обрадовић.
Традиционалној антиратној манифестацији присуствоваће и амбасадор Италије у Србији Армандо Варикио, Словачке Игор Фурдик, Палестине Мохамед Набхан, Босне и Херцеговине Бориша Арнаут и Румуније Јон Маковеј, као и делегације градова пријатеља Питештија (Румунија), Караре (Италија), Охрида (Македонија), Козарске Дубице, Приједора и Фоче (БиХ) и Сремских Карловаца.
После „Великог школског часа“ биће одржана „Регата мира“, током које ће грађани моћи да у мултимедијалном програму, уметника Горан Димић, путем интернета шаљу у свет поруке мира.
У Спомен-музеју „21.октобар“, синоћ је одржана мултимедијална културно-уметничка манифестација „Бдење“, у оквиру које је промовисана поема Стрељани град. Бдење је настављено концертом мешовитог хора „Кир Стефан Србин“, а пред поноћ је приказан играни филм Обични људи, редитеља Владимира Перишића, чиме је и почео Крагујевачки фестивал антиратног и ангажованог филма, КРАФ.
У оквиру обележавања годишњице стрељања у Крагујевцу, у Спомен-музеју је отворена изложба јапанске укијо графике из 18. и 19. века, јапански дрворези из колекције Нинка Радосављевића, а у Галерији народне библиотеке „Вук Караџић“, отворена и изложба румунског карикатуристе Дору Аксентеа.
Немачка „казнена експедиција“ стрељала је у Крагујевцу 21. октобра 1941. године, у знак одмазде, више хиљада српских цивила.
Повод су били немачки губици у борбама партизанским и четничким јединицама 16. октобра на путу Крагујевац – Горњи Милановац. Немци су имали 10 мртвих и 26 рањених војника.
Стрељање недужних спроведено је према наредби генерала Франца Бемеа од 10. октобра, којом се прописује стрељање 100 Срба за једног убијеног Немца и 50 за рањеног.
Акција одмазде изведена је 19. октобра у околним селима а 21. октобра у Крагујевцу. Међу жртвама злочина били су и ђаци виших разреда гимназије (од петог до осмог). Према познатим подацима, убијене су 2794 особе, 2379 у Крагујевцу а 415 у околним селима.