Девојчица рођена без очију
П – 27. октобар 2010.
Три четвртине популације на југоистоку Србије имало је неку генетску аномалију, каже др Радомир Ковачевић
, експерт за радиолошку заштиту, уз напомену да је околина Врања највише затрована уранијумом. Сваке године у Пчињском округу региструје се 500–600 новооболелих од рака. Највише је оболелих од карцинома плућа, коже, крвно-лимфног система, органа за варење. Само у Врању 2005. регистровано је 12 пута више новооболелих од рака него деценију раније.
Да је НАТО током бомбардовања СРЈ 1999. користио муницију са осиромашеним уранијумом, сведоче истраживања које је финансирао Клинички центар Србије. Истраживања је вршио начелник Центра за радиолошку заштиту, један од највећих познавалаца ове области, примаријус др Радомир Ковачевић, са Института за медицину рада Србије „Др Драгомир Карајовић“ из Београда, и његов тим стручњака.
Њихови резултати су доказали да је у ширем рејону Врања утврђена висока контаминација земљишта, падавина, воде, флоре и фауне осиромашеним уранијумом.
Др Ковачевић истиче да се посебна пажња мора посветити ланцу исхране који је загађен осиромашеним уранијумом.
– Контаминирано је земљиште, уранијум је ушао у само тле и на тај начин се шири. Што се тиче загађености водених површина, Ибар није толико битан, колико Бели Дрим и подземне воде, за које не знамо тачно где ће избити на површину. Још 2001. и 2003. комисија УН током програма заштите животне средине установила је присуство осиромашеног уранијума у ваздуху, којег има и данас, јер је физички полуживот уранијума 4,5 милијарде година, само што се интензитет активности смањује – каже др Ковачевић, и додаје да једна алфа честица мења једну ћелију.
– Уранијум путем крви путује кроз све органе и ткива. Доказана су хематолошка и бубрежна оштећења, као и озбиљне генетске промене. Плацента током трудноће не може довољно да заштити фетус и он сигурно подлеже неким оштећењима. Имали смо примере деце рођене са озбиљним аномалијама, а познат је случај девојчице Наталије, рођене без очију – каже Ковачевић, наглашавајући да су анализама последица осиромашеног уранијума по здравље дошли до података које нису очекивали.
– Испитане су четири групе људи, а почело се од доказивања уранијума у биоматеријалу. Испитано је 29 људи 2002. године, који живе у непосредној близини радиоактивних поља која су претворена у контаминиране зоне. Код већине испитаних је потврђено присуство уранијума у урину. Код једне особе смо пронашли 3,759 нанограма уранијума по литру урина, док се код других он кретао од 231 до нешто више од 600. Специфичне генетске промене су 20 одсто пута веће – каже начелник Центра за радиолошку заштиту и подсећа да је прва деконтаминација спроведена на полуострву Луштица у Црној Гори.
– НАТО је једино испао поштен када је доставио мапу тачно обележених локација које су гађане осиромашеним уранијумом. На територији КиМ остало је 107 локалитета на којима деконтаминација није извршена, зато што доле из неког разлога немамо приступ – објашњава др Ковачевић.
У Општој болници у Суботици јуче су боравили представници републичке инспекцијске контроле, да провере да ли се истраживања у тој институцији обављају по прописима. После провере саопштено је да Влада и Министарство науке у потпуности подржавају сва истраживања малигних обољења пре и после рата, која воде прим. др сци. мед. Јасмина Дурковић и др Горан Бићанин, директор болнице.