У Црној Гори радио програм на руском

 «Голос России» 4.11.2010, 16:27

Riemer Palstra/ flickr.com

Јединствени простор за размену идеја био је „Други међународни фестивал радио станица на руском језику“ у Москви.

Руска престоница је окупила пријатеље и колеге из целог света. Дводневни форум иницирао је нови облик партнерства интернет-портал – „Међународне заједнице станица на руском језику“ – Radiopartner.ru. Као покретач оснивања самог савеза станица „Глас Русије“ наступио је још прошле године. Данас он уједињује већ преко 50 чланова. Сви су они представници он-лајн телевизијских и радио канала на руском језику. Нови интернет-пројекат ће помоћи да се успоставе везе међу средствима за масовно информисање на руском језику и отвориће нове могућности за међусобно ширење програмског садржаја.

Учесници из Црне Горе – директор Центра за руски језик и културу „Препород“ у Будви, Људмила Шликова, и сарадник Центра, Јелена Медведева, су већ други пут на форуму. О томе шта је било стимуланс за учествовање ове године, Људмила Шликова је испричала у разговору с дописником „Гласа Русије“.

На првом фестивалу нам је понуђено да размислимо о томе да осим телевизијске емисије, која се зове „Руски час у Будви“ организујемо још и рад на радију. Мисао нас је заинтересовала. Већ смо обавили преговоре с неколико црногорских радио станица. А данашњи форум у Москви је одлична форма за дефинисање приоритета и даљих корака у овом правцу. Треба да видимо шта можемо да учинимо сопственим снагама у Црној Гори, а шта уз подршку „Гласа Русије“.

Да ли заиста влада тако велико занимање за руски језик у Црној Гори да би се правиле емисије управо на руском? Коме су оне намењене: Русима, који живе у Црној Гори, или Црногорцима, који се занимају за руски језик? Реч дајемо Јелени Медведевој.

Наш Центар постоји већ пет година. Организован је с циљем популаризације руског језика у Црној Гори. Последњих година Црногорци показују велику занитересованост за учење руског језика. И Руса у Црној Гори сваке године има све више. Само, нажалост, деца која су у Црну Гору дошла из Русије, брзо заборављају матерњи језик, зато што су принуђена да похађају школе у којима се он не предаје.

По мишљењу Људмиле Шликове главни проблем данас представља недостатак стручњака за руски језик.

Руски језик је данас потребан и оним Русима који остају у Црној Гори и онима који развијају бизнис у земљи. С моје тачке гледишта сународник није обавезно човек који има црногорско држављанство, он по крви може бити Рус или може говорити руски. Човека, који је дошао из Русије и организовао овде свој бизнис такође сматрамо својим сународником. Наш Центар покушава да помогне свима чиме може – упознаје људе са законима, с културом, с историјом земље. Активно помажемо деци како би она безболно могла да пређу на учење предмета у школи у којој се говори само црногорски.

По мишљењу учесница на фестивалу у Москви емисије на руском језику, макар и делимично, ипак задовољавају потребе и интересовања грађана у Црној Гори, који говоре руски. А ако постоји потражња аудиторијума, и нови предлози ће се сигурно брзо појавити.

 

Leave a Comment