Šamar normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske

NOVI SAD – Vest da je Državno tužilaštvo Hrvatske podiglo optužnicu protiv vrha bivše JNA za organizovanje koncentracionih logora u Vojvodini, ocenjena je u političkoj javnosti severne srpske pokrajine kao šamar normalizaciji odnosa Srbije i Hrvatske, koju zagovaraju predsednici dveju država, Boris Tadić i Ivo Josipović. Na pitanje “Nacionalnog građanskog” da li je u Vojvodini, koja je simbol multikulturalnosti, bilo koncentracionih logora sličnih Jasenovcu, Banjici ili Aušvicu, naši sagovornici su odgovorili da ne veruju da su takvi logori tu ikada postojali, ali da su čuli da su postojali sabirni centri gde su zatvarani pripadnici Zbora narodne garde (ZNG).
Inicijativa bez odgovora
– Sramota je da se za Vojvodinu, koja je simbol multikulturalnosti, kaže da su tu postojali koncentracioni logori. To niko nikada nije istraživao, iako je bila upućena takva inicijativa nekadašnjem predsedniku Skupštine Vojvodine Bojanu Kostrešu. Podsećam da je sa seminara budućih lidera, koji je u Novom Sadu organizovao Helsinški odbor za ljudska prava u Srbiji, još 19. decembra 2005. bila upućena inicijativa Kostrešu da kao predsednik vojvođanskog parlamenta iskoristi svoj autoritet kako bi se istražilo šta se zapravo dešavalo s vojnim zarobljenicima iz Hrvatske u tim zatvorima, koji su bili otvoreni na pojedinim poljoprivrednom dobrima u Vojvodini. Međutim, politička elita Vojvodine mirno je prešla preko toga i nije ništa učinila da se to raščisti i da se suočimo s prošlošću – kaže za “Nacionalni građanski” šef novosadske kancelarije Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Pavel Domonji.
On objašnjava da je u toj inicijativi bilo postavljeno nekoliko pitanja, poput ko i kada je naredio da se ti zatvori otvore, kakvi i čiji su ti objekti bili i kako se postupalo sa zarobljenicima.
Politička igra
O ovoj temi malo je sagovornika u Vojvodini koji su hteli da govore punim imenom i prezimenom, a koji su pre dvadesetak godina bili posredni ili neposredni svedoci događaja. Oni koji su se javili na telefonski poziv uglavnom su rekli “nemojte mene”. Ima i onih koji u svemu ovome vide veliku političku igru jer je u optužnom predlogu jedino pomenut general Aleksandar Vasiljević, nepopularan u “patriotskom krilu” srpskog naroda, pošto je kao svedok tužilaštva u Haškom tribunalu svedočio protiv Slobodana Miloševića, Šešelja i drugih.
Zamenik predsednika Reformista Vojvodine Petar Petrović navodi za naš list da tvrdnja da su postojali koncentracioni logori ničim nije potkrepljena.
– Samo iz priče znam za zatvore za vojne zarobljenike u Vojvodini. Šta se tamo događalo ne znam, ali smatram da tvrdnje bez dokaza o tome da su postojali koncentracioni logori ne vode pomirenju i normalizaciji odnosa između Srbije i Hrvatske – smatra Petar Petrović.
Predsednik Vojvođanskog kluba, bivši funkcioner Reformista Vojvodine Đorđe Subotić misli da je u pravu Hrvatska što je podnela optužnicu protiv tadašnjeg vrha JNA, ali da ne veruje da su u Vojvodini postojali zatvori pod terminom koncentracioni logori.
– Ko bi bio lud da upotrebi takav termin? U Vojvodini nije bilo takvih logora, ali je bilo sabirnih centara za hrvatske zarobljenike – kaže Đorđe Subotić.
E. Marjanov
 
Nacionalni Gradjanski – Objavljeno 19.11.2010

Leave a Comment