Uvid u hrvatski spisak zatražilo 1.114 građana
BEOGRAD – Uvid u spisak od 1.549 osoba koje su u Hrvatskoj osuđene, optužene ili pod istragom za ratni zločin, do sada je zatražilo 1.114 građana.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac izjavio je da svi koji utvrde da su pred hrvatskim pravosuđem osuđeni u odsustvu, mogu zatražiti od nadležnog suda u Hrvatskoj obnovu postupka.
On je dodao da osuđeni za ratne zločine u Hrvatskoj, uz zahtev nadležnom sudu za ponavljanje postupka treba da predaju i dokaze na osnovu kojih će sud doneti odluku o tom zahtevu.
Prema njegovim rečima, odluka o eventualnom obnavljanju postupka zavisi od jačine dokaza koji su priloženi uz zahtev, a u novom postupku mogao biti primenjen blaži zakon, pa čak i doneta oslobađajuća presuda.
Oni koji na spisku pronađu svoje ime, mogu u Ministarstvu pravde Srbije ili Veritasu dobiti pravnu pomoć i informaciju u kojoj fazi se njihov slučaj nalazi, rekao je Štrbac.
Nakon toga, kako je objasnio, trebalo bi da na uvid dobiju rešenje o pokretanju istrage odnosno pravosnažnu optužnicu, na osnovu kojih će priložiti dokaze u svoju odbranu.
On je naveo da građani koji utvrde da je protiv njih u Hrvatskoj podignuta optužnica ili pokrenuta istraga za ratne zločine, takođe treba da prikupe i dostave nadležnom sudu, odnosno tužilaštvu u Hrvatskoj, dokaze kojima će odbaciti optužbu.
Kako je objasnio, u slučaju da su ti dokazi validni i da imaju odgovarajuću težinu, optužnica takođe može biti prekvalifikovana i postupak obustavljen.
„Tužilaštvo će, kako su obećali, dokaze istražiti, a ako budu bili takve snage i kvaliteta odustaće od istrage ili će prekvalifikovati ‘ratni zločin’ u ‘oružanu pobunu’ za koju je doneta amnestija, pa sudovi obustavljaju postupke“, kazao je Štrbac.
Štrbac je naveo da je do sada najviše bilo slučajeva obustave postupka zbog prekvalifikacije dela i odluke o amnestiji učesnika oružane pobune, a u odnosu na ranije spiskove duplo je smanjen i broj osoba koje su pod istragom.
„Sada ima oko 400 osoba pod istragom, dok je 2004. godine bilo 800, ali se u većini slučajeva od istrage odustalo i postupak je okončan“, kazao je Štrbac.
On je rekao da je za početak marta zakazan ponovljeni postupak protiv komandanta kasarne JNA u Slavonskom brodu Janka Radmanovića koji je pred hrvatskim pravosuđem u odsustvu osuđen na 15 godina zatvora.
Štrbac je rekao da je Dokumentacioni centar Veritas na svom veb-sajtu takođe objavio spisak osoba koje hrvatsko pravosuđe tereti za ratne zločine, a u vreme kada se on ažurira taj portal ima više od 300.000 poseta.