„Фејсбук“ замка глобалне мреже
На друштвеној мрежи „Фејсбук“ свој профил има око 900.000 основаца и средњошколаца.
Оно што посебно забрињава јесу разлози због којих се школарци „налазе на ’Фејсу’“. Тако, према истраживањима агенција које анализирају коришћење интернета, 50.000 школараца у Србији преко „Фејсбука“ уговара туче и секс, 12.000 поставља своје голишаве фотографије, два милиона родитеља не зна да им дете има профил и шта на њему ради, а 20.000 га користи за вређање својих вршњака.
Младен Б. и Дејан С. препирали су се неколико дана преко „Фејсбука“, а онда је њихова свађа добила епилог. Младен Б. је металним боксером у главу ударио вршњака Дејана С. Договор са „пријатељем“, остварен посредством друштвене мреже „Фејсбук“, умало није скупо коштао 12-годишњу ученицу петог разреда једне новосадске основне школе, јер је за длаку успела да не буде отета насред улице, недалеко од стана у ком живи. Ово су само неки од примера за шта најмлађи користе „Фејсбук“. Још драстичнији случајеви тичу се девојчица старости између 13 и 17 година. Наиме, многе од њих постављају на „Фејсбук“ своје фотографије на којима су оскудно одевене. Више није ни тајна да неке од њих плаћају професионалне фотографе како би на снимцима биле што „фаталније“. То, према полицији, представља прави мамац за педофиле и сексуалне манијаке.
Према прошлогодишњој анкети Министарства за телекомуникације и медијске документације под називом „Ебарт“, родитеље сваког трећег детета у Србији не интересује шта оно ради на интернету. Европске статистике, опет, наводе да свака двадесета особа у ЕУ која живи са децом тврди да су се она повезала са потенцијално опасним лицима управо преко компјутера и то од куће. У ЕУ прошле године је 65 одсто особа редовно користило интернет, док је у Србији тај проценат био 40 одсто.
На „Фејсбуку“ постоји много група које илуструју на који начин се нове генерације клинаца обрачунавају, како исмевају своје вршњаке који немају модерне патике, па формирају групе које носе назив „Купимо патике том и том“, па све до група које служе за освету како бившим другарицама, као што је она под називом „Кучка, јадница, моја бивша најбоља другарица“, тако и бившим љубавима. На „Фејсбуку“ постоји огроман број профила који имају слику жртве, уз коју стоје увредљиви коментари као „кучка“, „највећа дроља на Фејсбуку“, „највећи штребер“, „најружнија девојка“. Родитељи обично не знају да им деца воде два паралелна живота: стварни и виртуелни.
– Проблем је у недостатку комуникације. Родитељи морају да нађу времена за своје дете, да га питају за мишљење. На основу тога, деца формирају ставове и стичу самопоуздање. Таква деца ретко подлежу замкама глобалне мреже – каже за „Правду“ Татјана Фиревски-Јовановић, психолог.