Јанша демантује да је узимао провизију за шверц оружја

Председник Словеначке демократске странке Јанез Јанша демантовао је да је узимао провизију за шверц оружја у Хрватску, као што аустријски истраживачки новинар Рихард Шнајдер тврди у књизи „Сцена злочина Хипо Алпе Адриа”, пише мариборски лист „Вечер”.

Јанша због тога тражи да словеначка Влада и Министарство одбране објаве документацију о промету и транзиту оружја које је до лета 1993. било обављено на захтев тадашњег председника словеначке владе Јанеза Дрновшека, пренела је агенција СТА.

Шнајдер у књизи „Сцена злочина Хyпо Алпе Адриа” о „афери Хипо” тврди да је Јанша, као тадашњи словеначки министар одбране, узимао провизију од 250.000 долара по броду за оружје које је ишло у Хрватску за време рата 90-их година.

У књизи се тврди да су агенти француске тајне службе ступили у контакт са Марином Томулићем, наводним лобистом Фрање Туђмана, који је успео да набави оружје вредно 400 милиона долара, наводи СТА.

Јанша у свом одговору тврди да не познаје Шнајдера, који није разговарао с њим у вези са књигом, а Томулићеве оптужбе назива „чистом измишљотином”.

Он је довео у питање кредибилитет хрватског и француског држављанина Томулића, који је био Шнајдеров извор информација, зато што је осуђен на годину дана затвора, после чега је побегао у Француску да не би отишао у затвор.

„Као министар одбране био сам један од потписника дозвола за промет и транзит војне опреме и оружја и све те дозволе се још увек налазе у архиви Министарства одбране”, пише Јанша и додаје да никада лично није био у Луци Копер, у коју су стизали војна опрема и оружје за одбрану Словеније.

Он тврди да је та опрема стизала „за потребе словеначке одбране”, али и за легални транзит.

„За сваки транзит оружја и војне опреме за Хрватску, уз словеначко Министарство за унутрашње послове и друге надлежне институције, сагласност је морало дати и Министарство одбране суседне државе. Никада није било веза, ни посредних, ни непосредних, између словеначке и француске владе, о чему Шнајдер пише”, казао је Јанша.

Он је рекао да упућени не могу поверовати у везе између словеначке и француске владе зато што је француска влада у периоду распада бивше Југославије подржавала Србију, а не Хрватску.

Танјуг
објављено: 26/02/2011

Leave a Comment