Држава крије истину
БЕОГРАД – О последицама бомбардовања 1999. године по здравље људи у Србији прича се већ годинама. Познато је да је број, односно проценат оболелих од карцинома, те аномалија плода и спонтаних побачаја драстично већи него раније.
Већ је одмакао период када је започео распад пројектила који су остали у тлу после бомбардовања Србије, тако да последице више не трпе само они који живе или су се затекли на месту бомбардовања, јер у Србији није извршена деконтаминација – тврде стручњаци. Тако примаријус др Радомир Ковачевић, начелник Центра за заштиту од јонизирајућих и нејонизирајућих зрачења београдског института „Драгомир Карајовић“, наводи да је држава обуставила деконтаминацију пре неколико година, уз образложење да нема довољно новца. Међутим, у Агенцији за заштиту од јонизирајућих зрачења тврде да је тло дубински очишћено од пројектила и да је тај посао, рађен по етапама, окончала Војска Југославије, уз сарадњу са Институтом „Винча“.
Одговор на питање да ли нас трују честице које настају распадом пројектила у земљишту, најпре смо потражили од Сузане Пантић Аксентијевић из Министарства здравља, која нам је рекла да се сви подаци налазе у Министарству животне средине. Међутим, тамо су нам тврдили да је за ту област од августа прошле године надлежна Агенција за заштиту од јонизирајућег зрачења и нуклеарну сигурност. Према речима директора ове агенције Мирјане Раденковић, пројектили са осиромашеним ураном већ су уклоњени.
– Тај посао урадила је Војска Југославије. Они су извршили дубинско чишћење од пројектила. Подаци о томе налазе се у Министарству за животну средину, а још траје та предаја надлежности, и ја још немам те извештаје – рекла нам је Раденковићева.
Она је додала да је опасност од пројектила са осиромашеним ураном присутна у сатима после експлозије, док се у ваздуху налазе аеросоли.
– Они који удахну ове радиоактивне честице веома су угрожени, али је после већ другачија ситуација. Према информацијом са којима располажем, чишћење терена је рађено у више наврата и тај материјал је склоњен у Институт „Винча“ – прецизирала је Раденковићева. Она није желела да коментарише повећан степен оболевања на теренима који су погођени радиоактивним пројектилима, али је истакла да постоји више узрока настанка карцинома, од којих је стрес веома заступљен.
С друге стране, некада угледни стручњак за радиоактивност Института „Винча“, сада пензионер Надежда Ајдачић (77) тврди у изјави „Правди“ да се јавност Србије не може ослонити на званичне извештаје. Она каже да у институтима и другим телима која се баве овом проблематиком има оних који крију праве информације, што је по закону кажњиво. Наиме, закон на то обавезује сваког, а члан 8. Закона о заштити животне средине четворогодишњим затвором санкционише онога ко прећути такво сазнање.
– Због свега, ја и мој муж Владимир отерани смо са Института. Нисам стручњак за те пројектиле, али тврдим да начин како се опасности од радијације представљају јавности јесте једна велика срамота. Те извештаје који се тичу здравља свих нас састављају институти који су скрпљени са коца и конопца. На моје радно место постављен је човек који је недипломирани биолог, и он је као такав путовао на научне скупове и обишао планету – рекла нам је Ајдачићева.
Она је објаснила да је у немилост власти пала у време Чернобиљске кризе.
– Тада су мени и мом бившем мужу одузели инструменте. Од тада, у наредних пет година трајала је контаминација, а то је скривано. Сви скупа само богу треба да се молимо да не дође до експлозије у тој нуклеарној електрани у Јапану – рекла нам је Ајдачићева.
Истресено 30 тона осиромашеног урана
Током бомбардовања, на Србију је истресено 30 тона уранијума који се шири воденим сливовима, тврде руски извори.
Д. Башовић