Отишао великан српске књижевности
БЕОГРАД – Умео је да уђе у душу народа кроз своја дела и да спозна све врлине и мане, све заслуге, али и грехе Срба у деценијама које су по много чему биле, за све нас, пресудне.
Велики књижевник и афористичар, Бранислав Брана Црнчевић, у четвртак се винуо у пантеон вечних великана наше културе, остављајући иза себе дело непролазне вредности, а он сам је, попут његовог јунака из приче „Босоноги и небо“, на којој смо сви одрасли, дотакао небески свод вечности и незаборава.
Брана Црнчевић рођен је 8. фебруара 1933. године у Ковачици у Војводини. У Београд почиње студије на Филозофском факултету. Црнчевић је био књижевник, афористичар, новинар, а неретко и сценариста. Новинарску каријеру започео је у листовима „Јеж“ и „Дуга“, као и у листу за децу „Мали јеж“. Такође је објављивао колумне у разним листовима и часописима, међу којима су „НИН“ и „Политика“. Своју прву књигу за децу „Босоноги и небо“ објавио је 1963. године, а нешто касније и прву збирку афоризама „Пиши као што ћутиш“. На књижевну сцену је ступио под псеудонимом Винон Румски и Бранислав БИП. За стваралачки допринос савременом изразу у књижевности за децу добио је 1987. године награду „Змајевих дечјих игара“.
Књижевна критика Црнчевићева дела оцењује као осећајна, једноставна и бајковита, што га препоручује како деци, тако и одраслим читаоцима. За грађу својих дела, он узима стварне, разигране, али и тужне слике живота. Књижевне теме обрађивао је као анегдоте са хумором и иронијом. Теме афоризама које је објављивао углавном су карактер Срба и проблеми државе.
Брана Црнчевић је био и политички ангажован, а многи га памте као доброг пријатеља бившег председника Слободана Милошевића. Био је и заговорник невиности Радована Караџића пред Хашким трибуналом и члан најпре Српске радикалне странке, а потом, после цепања те странке, прелази у Српску напредну странку.
Велики књижевник био је омиљен и међу својим колегама, од којих су се многи огласили поводом његове смрти.
Књижевник и дугогодишњи Бранин пријатељ Радомир Смиљанић истиче да је после Црнчевићеве смрти остао један тежак уздах, као и после смрти Капора.
– Изгубили смо још једног великана. Са Браном сам друговао још од 1967. године када су биле нападнуте „Књижевне новине“, чији је главни и одговорни уредник био Танасије Младеновић, борац против Титове диктатуре. Сви чланови Комунистичке партије напустили су редакцију, остали су само Таса и Капор, који је позвао Брану, а Брана мене. У три наврата Градски комитет покушао је да затвори „Књижевне новине“, али их је Црнчевић својим залагањем одбранио – присећа се Смиљанић, додајући да је у то време такав поступак сматран за велику грађанску храброст, што је била Бранина одлика и касније током живота.
– Са једним великим оком пуним туге испраћам Брану, а са другим, радоснијим остајем, јер је Црнчевић оставио иза себе за све нас грандиозно дело – закључио је Смиљанић.
Писац Младен Гверо каже да је Брана увек у друштву био главни.
– Није говорио много, али, када би причао, речима би било тесно, а мислима широко. Тако је било и са његовим делима, у којима се изражавао кратком формом. Био је сјајан човек, заправо, истовремено једно велико дете. Зато и наслови његових књига представљају играрију – каже Гверо.
Према његовим речима, Брана је волео људе око себе, дружења, чашицу и добру храну.
– Пре десетак дана сам се чуо са њим, рекао сам му да се држи, али је он знао да у томе неће успети – каже Гверо, додајући да у нашем друштву интелектуалци типа Бране Црнчевића пролазе готово неопажено, што је врло лоше за будућност.
Књижевник Милован Витезовић истакао је да је Брана Црнчевић умео да говори и имао шта да каже.
– То су сви признавали, без обзира да ли су се слагали са њим или не. Са Душаном Радовићем и Милованом Данојлићем утемељио је ново српско песништво за децу, а као један од првих афористичара и као уредник „Јежа“ извео је плејаду сатиричара и афористичара – каже Витезовић.
Књижевник Рајко Петров Ного рекао је да је са одласком Црнчевића „отишао један важан човек и глас који је имао широку акустику.“
– Старост и болест неке људе пролепша, а неке поружни. Гледао сам Брану Црнчевића како се, испошћен и оцеђен, телесно гаси, а остаје прибран и у прибраности пролепшан. Опраштао се од света и пријатеља са меланхоличним осмехом Сремца који је разумевао и волео људе баш зато што је знао колико су рањиви и слаби – истакао је Ного.
Црнчевићев издавач Мирослав Тохољ рекао је да је Црнчевић био велики афористичар, који се радовао свакој књизи и поклањао их пријатељима.
– Све реченице које је изговарао приватно и јавно звучале су као афоризми, тако да су одавно постале нека врста нове српске књижевности – каже Тохољ.
Комеморативна седница СНС за Брану Црнчевића
Српска напредна странка одржаће комеморативну седницу поводом смрти свог истакнутог члана и великана српске књижевности Бране Црнчевића, саопштено је из те странке. Тачан датум и време седнице нису саопштени, као ни датум сахране Црнчевића. СНС наводи да је одласком Црнчевића Србија изгубила великана домаће књижевности, чија су дела служила многим генерацијама као инспирација и истиче да ће његова политичка мисао остати водиља српским напредњацима у будућности.
Аг. – Д. Ђ – С. М.