Трибунал о Шешељу
PTC – среда, 04. мај 2011, 07:30 -> 07:38
Хашки трибунал данас одлучује о захтеву Војислава Шешеља за ослобађање.
Лидер радикала захтев за ослобађање поднео у марту, тужиоци тврде да су извели довољно доказа о Шешељевој кривици. Директан пренос одлуке Судског већа од 9 часова на Другом програму РТС-а.
Одлука о захтеву Војислава Шешеља да буде ослобођен пре извођења доказа одбране биће донета данас у Хашком трибуналу.
Директан пренос на РТС-у
Радио Телевизије Србије преносиће одлуку Судског већа Хашког трибунала о захтеву Војислава Шешеља да буде ослобођен.
Директан пренос почиње у 9 часова на Другом програму РТС-а.
Могућност да се Шешељ ускоро нађе на слободи, судећи по досадашњој пракси Трибунала, више је теоретска с обзиром на то да се није се догодило да неко од оптужених буде ослобођен на половини суђења.
Према правилнику Трибунала, претресно веће би могло донети ослобађајућу пресуду по било којој од тачака оптужнице уколико оцени да нема доказа који могу бити основа за осуду.
Лидер Српске радикалне странке је почетком марта затражио од претресног већа да га ослободи, пошто тужилаштво, како Шешељ тврди, није доказало ниједну оптужбу против њега за злочине у Хрватској, Војводини и БиХ у периоду од 1991 до 1993. године.
Шешељ је захтевао и да претресно веће донесе одлуку да му буде исплаћена одштета од 10 милиона евра за „више од осам година“ које је „безразложно“ и „без икаквог правног основа“ провео у судском притвору у Схевенингену.
Тужиоци су, одговарајући на захтев оптуженог, тврдили да су извели довољно доказа о Шешељевој кривици по свим тачкама оптужнице, укључујући и за оптужбу да је „говором мржње“ директно починио злочине над несрбима у Вуковару и војвођанском селу Хртковци.
„Презентовани су докази о учешћу Шешељеваца на разним локацијама, попут Вуковара, Зворника и ширег подручја Сарајева. Свој допринос удруженом злочиначком подухвату, он је дао кроз промовисање идеје Велике Србије, организовањем добровољаца и директиним учешћем у говору мржње“, рекао је тада тужилац Матијас Маркусен.
Правни тим верује у ослобађајућу одлуку
У правном тиму Војислава Шешеља надају се најбољем, иако кажу да од „политичког суда“, како називају Трибунал, не очекују много.
„Без обзира на то, ми смо благи оптимисти, јер се Шешељ маестрално бранио пред судом. Уосталом, он и није тамо зато што је крив, него из политичких разлога. Правни разлози су на његовој страни“, рекао је шеф правног тима СРС Зоран Красић.
Оптужница хашког трибунала Шешеља терети за убиства, мучење, окрутно поступање, безобзирно разарање села или пустошење које није оправдано војном нуждом, за уништавање верских објеката и пљачку јавне или приватне имовине.
Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја ратовања.
По правилима Трибунала, судије могу оценити да су тужиоци изнели довољно доказа против Шешеља по свим тачкама оптужнице или због недостатка доказа одбацити целу оптужницу или неке од њених тачака.
Уколико судије не ослободе Шешеља, суђење би требало да се настави доказним поступком одбране.
Суђење Шешељу почело је у новембру 2007. године, после једног неуспешног покушаја и штрајка глађу оптуженог, а Шешељ се налази у судском притвору у Схевенингену од 24. фебруара 2003. године, када се добровољно предао одмах пошто је Трибунал обелоданио оптужницу против њега.