НАТО конференција у Београду: јачање имиџа посредством националне срамоте?
|
Власти гурају Србију у Алијансу и Понижење за земљу – таквим насловима поједини београдски медији „најавили“ су конференцију о стратешком војном партнерству НАТО-а и партнерских земаља.
Владајући кругови у Београду сматрају да је ова манифестација пре свега важан за престиж земље на међународној арени и развој војне сарадње са пројатељским дравама. Министарство одбране је уверено: то што је Србија одабрана као земља организатор конференције, сведочи о блиским односима са НАТО-ом и поверењу Алијансе према тој балканској држави. Активно подржавају конференцију и српски либерали, који се обично баве „самопокајањем“. Нас је погрешна политика деведесетих увукла у сукоб са НАТО-ом и ми треба да се запитамо зашто смо ми једна од ретких земаља која је била на удару НАТО-а, изјавио је у интервјуу за Политику функционер странке Г17+ Влајко Сенић.
И мада организатори конференције обећавају да ни један стратешки документ у њеном току неће бити потписан и да Србија не одступа од принципа војног неутралитета, опозиција овим речима мало верује. Из Београда наш дописник Игор Гојковић.
На трибини под називом „Кумановски споразум – 12 година касније, Србија између НАТО-а и неутралности“, коју је организовала Демократска Странка Србије поручено је да је учлањење Србије у НАТО лоша идеја и да земља треба да остане војно неутрална.
Директор центра за безбедносне студије Александар Фатић рекао је да би Србија требало да задржи статус војне неутралности, јер би у супротном, укључењем у НАТО, Србија покварила односе са Русијом.
Према Фатићевим речима Русија је једини реални стратешки партнер Србије. Реално, безбедносно и рационално посматрано, проширење НАТО-а и укључење Србије нису добра идеја за Србију и њену спољну политику. Русија даје „енергетски и економски кишобран“ Србији под условом да остане војно неутрална, оцењује Фатић.
Генерал у пензији Владимир Пејак је истакао да је са законског и моралног аспекта против одржавања Самита НАТОА у Београду. По његовој оцени, тим потезом се дојучерашњи агресор промовише за партнера с циљем да се злочини и жртве забораве.
Ова трибина ДСС-а је била прва у низу акција и протеста који се организују због одржавања конференције Натоа.
На платоу испред Филозофског факултета у Београду одржан је скуп под називом „Ово није НАТО земља“, у организацији ДСС-а, фонда „Слободан Јовановић“, Удружења грађана „Активни центар“ и других невладиних организација. Уз учешће више хиљада грађана и јавних личности, од којих су многе нестраначки опредељене, изражено је пеортивљење одржавању Самита чији је циљ приближавање Србије НАТО-у, што представља велико понижење за Србију. ДСС је до сада више пута истицала да нема сумње да Министарство одбране Србије, које је носилац спорног Самита, активно ради на учлањењу Србије у НАТО, што и та војна организација признаје и поздравља.
У странци Војислава Коштунице наводе да нико у Србији не може да заборави шта је НАТО овде радио од 1994. до 1999. године и да је због тога понижење бити домаћин тој организацији.
Проблем су и теме скупа. Најављена је расправа о стратешким трансформацијама НАТО-а, што значи да се разрађује документ усвојен у Лисабону на јесен прошле године у ком се НАТО хвали да је учествовао у изградњи косовских безбедносних снага и где између осталог Нато подржава територијални интегритет Молдавије и Грузије, али не и интегритет Србије, без обзира на важећу резолуцију 1244 СБ УН.
Дубоко разочарање изражавају и Срби, који живе на Косову и Метохији. Политичар Марко Јакшић назива одлуку српских власти о одржавању НАТО конференције мазохистичком.
Игор Гојковић, Тимур Блохин – 14.06.2011 «Голос России»