Danas je Vidovdan
Srpska pravoslavna crkva i srpski narod obeležavaju Vidovdan, verski i nacionalni praznik i 622. godišnjicu sećanja na stradanje srpske vojske koja je 1389. na Kosovu branila svoje zemlje i hrišćanstvo od moćne Otomanske imperije.
Centralna manifestacija proslave Vidovdana, povodom 622. godine od Kosovskog boja, održava se u Gračanici i na Gazimestanu, a jutarnju liturgiju i parastos služi patrijarh Irinej.
Tok bitke
Kosovska bitka između srpske i turske vojske zbila se na Gazimestanu kod Prištine u utorak, 28. juna 1389. (15. juna po starom kalendaru).
Srpske snage predvodio je knez Lazar, a među njima su bile i snage njegovih srodnika i saveznika, dok je na čelu otomanske vojske bio sultan Murat Prvi sa sinovima Jakubom i Bajazitom.
Prema istorijskim izvorima, u prvoj fazi bitke, srpske snage su potisnule protivnika, a srpski vitez Miloš Obilić uspeo je da ubije sultana Murata.
Uprkos tome, sultanov sin Bajazit uspeo je da konsoliduje tursku vojsku i krene u protivnapad u kome je zarobljen i pogubljen knez Lazar.
Posle silovitog i tragičnog sudara, otomanska vojska se povukla sa bojišta i napustila Srbiju.
Prvi izvori govore o srpskoj pobedi, a oni koji se javljaju sredinom 15. veka o boju bez pobednika ili srpskom porazu.
Zbog toga se smatra da je bitka završena najverovatnije srpskom pobedom ili bez pobednika, ali po dalekosežnim posledicama ona zapravo predstavlja otomansku pobedu.
Naslednici kneza Lazara, pritisnuti napadima Mađara u jesen 1389. i njihovim kontaktima sa Vukom Brankovićem u prvoj polovini 1390. godine, sklopili su mir sa Bajazitom i priznali njegovu vrhovnu vlast.
Uz pomoć Bajazitovih trupa, kasnije su uspeli da potisnu Mađare i povrate izgubljene predele u zapadnoj Srbiji.
Kosovska bitka je imala veliki odjek u Evropi, jer je uspela da privremeno zaustavi otomansko širenje na Starom kontinentu.
U nacionalnoj istoriji Srba predstavlja prekretnicu posle perioda uspona pod vladarima iz dinastije Nemanjić, a u kolektivnom sećanju srpskog naroda simbolizuje slobodu, otpor tuđinu, negovanje patriotizma, nacionalnog identiteta, viteštva i herojstva.
Spomenik kosovskim junacima u Kruševcu, delo vajara Đorđa Jovanovića, otkriven je u prisustvu kralja Petra Prvog Karađođevića 28. juna 1904, na proslavi stogodišnjice Prvog srpskog ustanka.