Krizu izazvala neodgovorna vlast u Prištini
BEOGRAD, 30.07.2011 – Tanjug
Krizu na Kosovu izazvala je neodgovorna vlast u Prištini jednostranim aktima, a cilj je bio pokušaj promene realnosti na terenu, uspostavljanje državnosti nelegitimnim sredstvima i provociranje Srbije da prekine dijalog, rečeno je na vanrednom zasedanju Skupštine Srbije sazvanom zbog stanja na Kosovu.
Pozivajući poslanike da u trenutku možda najveće krize na Kosovu od jednostranog proglašenja nezavisnosti, pokažu jedinstvo i pošalju jasnu poruku Srbima na severu Kosova da će nastaviti napore da se kriza prevaziđe, šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović je ponovio da Srbi neće odblokirati puteve dok se stanje na administrativnim prezalima Jarinje i Brnjak ne vrati u pređašnje stanje.
Suštinski cilj incidenta koji su izazvale vlasti u Prištini jednostranom odlukom o zauzimanju prelaza Jarinje i Brnjak bio je da se odustane od dijaloga koji je već dao rezultate, izjavio je premijer Mirko Cvetković i dodao da je dijalog i dalje jedino opredeljenje Vlade Srbije, pa i u rešavanju aktuelne krize na severu Kosova.
On je pozvao međunarodnu zajednicu, pre svega UN i Unmik da se pridržavaju međunarodnih sporazuma i da poštuju mandat koji im je poveren, a ne da pomažu nelegalne poteze Prištine.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić podsetio je da su diplomatske aktivnosti Srbije u međunarodnoj areni usmerene na sprečavanje dva načina za uspostvaljanje kosovske državnosti.
To su, dodao je, pre svega pritisak na države članice UN da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta i drugi način, da se izbore za članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama.
Verujući da Kfor, i pored toga što je povremeno izlazio van svog mandata, nema želju da ulazi u konflikt sa Srbima na KiM, ministrar odbrane Dragan Ssutanovac izjavio je da nam je sada neophodno „resetovanje odnosa“ odnosno vraćanje situacije na Kosovu na stanje koje je postojalo pre 25. jula.
Obavestivši poslanike o hronologiji događaja od 25. jula na severu Kosova ministar za KiM Goran Bogdanović je ocenio da je Kfor „prekoračio rezoluciju 12 44“, što su Srbi na severu Kosova i Metohije protumacicli kao podršku ciljevima Prištine.
To je doprinelo neredima i paljenju administrativnog prelaza Jarinje, rekao je, između ostalog, Bogdanović.
Ocenjujući situaciju u tom delu Kosova kao dramatičnu, koja poprima elemente vanrednog stanja i preti oružanim sukobima, šef pregovaračkog tima Borislav Stefanović je obavestio poslanike da su on i Goran Bogdanović po dolasku na Kosovo odmah po izbijanju incidenta, zatekli uzmenimer i izmezumljen narod koji nema nikakvu predstavu ko ih štiti i kome da se obrate za pomoć.
Oni ne žele sukobe, nasilje, ali ne žele ni da odblokiraju puteve dok se stanje ne vrati na ono pre 25. jula, izjavio je Stefanović i dodao da ti ljudi i u ovom trenutku stoje tamo na putu, na barikadama i čekaju „da pokušamo da rešimo krizu“.
Podsećajuci poslanike da Srbi na barikadama i „sada čekaju šta će odlučiti poslanici u Beogradu, Stefanović ih je pozvao da posebno pozdrave petoricu predsednika opština na severa Kosova koji su, kako je rekao, sve vreme sa svojim narodom i pomažu u pregovaračkom procesu.
„To su Dragiša Milović, predsednik opštine Zvečan iz D S S -a, Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok iz D S S, zatim Branko Ilić, predsednik opštine Leposavić iz DS-a, te Krstomir Pantović predsednik opštine Kosovska Mitrovica iz SNS. Tu je, naravno, i Radenko Nedeljković, načelnik Kosovskomitrovačkog okruga“, dodao je Stefanović.