Несхватљива одлука Еулекса

Одлука косовског Врховног суда о ослобађању Фљорима Ејупија несхватљива је са правног становишта, оцењује Фонд за хумнитарно право Косова. Суд недвосмислено утврдио да је Ејупи учествовао у злочину.

ejupi-tekst.jpg

Фонд за хуманитарно право Косова оценио је да је одлука Врховног суда Косова о ослобађању Фљорима Ејупија несхватљива са становишта права и неприхватљива за породице жртава и преживеле који годинама чекају на задовољење правде.

Према тежини кривичног дела примереније је било да је Врховни суд одлучио да поново отвори претрес и непосредно изведе доказе, укључујући саслушање сведока, и тиме отклони све критике и незадовољство породица жртава звог ослобађања лица које је претходно осуђено на 40 година затвора, истиче Фонд за хуманитарно право Косова.

У саопштењу се наводи да је мешовито веће Врховног суда Косова 13. марта, услед “недостатка доказа”, ослободило косовског Албанца Ејупија свих оптужби за терористички напад на аутобус “Ниш Експреса”, који се догодио 16. фебруара 2001. године у близини Подујева, када је страдало 12, а рањено 22 Срба.

ФХП наводи да је 6. јуна 2008. године, Међународно веће Окружног суда у Приштини, којим је председавала судија Хајналка Карпати, изрекло Ејупију максималну казну од 40 година, због одговорности за терористички напад на аутобус “Ниш Експреса”.

“У току доказног поступка, суд је на основу ДНК анализе утврдио да је опушак од цигарете пронађен на месту злочина припадао Ејупију. У прилог одговорности Ејупија за овај злочин, на главном претресу је сведочио и заштићени сведок Алфа, који је изнео да му је Ејупи лично рекао да је он био тај који је даљински активирао експлозив приликом проласка аутобуса, тако што је спојио жице повезане са експлозивом испод пута”, наводи косовска организација.

Напад на аутобус “Ниш Експреса” један је од најтежих злочина почињених над косовским Србима, после доласка међународних снага на Косово, истиче Фонд за хуманотарно право и додаје да је због тога првостепена пресуда Ејупију била охрабрујућа и пример да су косовске институције одлучне да процесуирају злочине над Србима.

“Дијаметрално супротне одлуке првостепеног и другостепеног суда, о којима су пресудну улогу имале међународне судије, отварају питање колико је мисија Еулекса стручно спремна да помогне косовском правосуђу да успостави владавину права и укине културу некажњавања”, закључује Фонд за хуманитарно право Косова.

PTC-BECT

Leave a Comment