Русија у првих 10 у свету
Русија спада у првих 10 земаља у свету у инвестицијама у иновације.
То је изјавио предсденик РФ Дмитриј Медведев приликом сусрета с младим инжењерима, научницима, проналазачима у московској бизнис-школи Сколково. Овде се гради истоимени иновациони град, који мора да постане центар, где ће најновије иновационе разраде претварати у успешне бизнис-пројекте.
Идуће године за модернизацију руске економије ће бити издвојен трилион рубаља. Иначе, последње две године државне инвестиције у научно-истраживачке и огледно-конструкторске радове повећане су неколико пута, – изјавио је Дмитриј Медведев.
Последњих година смо битно повећали државне трошкове за те сврхе и заузели осмо место у свету у инвестицијама у истраживања и разраде, упоредивши се с развијеним државама као што су Велика Британија, Француска, престигли Италију и Канаду. То је добро.
Дмитриј Медведев је истакао да се током последњих година повећава финансирање фундаменталне и примењене науке, делује програм грантова за младе научнике, као и програм супергрантова ради привлачења у руске универзитете научника светског гласа. Велике наде су повезане с иновационим центром Сколково, који се гради, – истакао је Дмитриј Медведев.
Док се центар гради, већ делује нормативна база, разрађени су специјални правни условии. Сматрам да је то веома важно јер без стварања посебних режима немогуће је развити те сфере, о којима је данас реч. Биле су минимализоване административне препреке, уведен је посебан порески режим. То је међународни пројекат, у којем учествују највеће светске корпорације. Ми смо их специјално позивали да би они створили потребан темељ, донели посебну атмосферу и конкурентни дух. Мислим на такве џинове као што су Siemens, CISCO, Mikrosoft, Intel, Nokia и многе друге. Учествују у томе и водећи научни центри и универзитети.
Поред тога је Дмитриј Медведев истакао недовољни раст приватних инвестиција у иновације. Једна од учесница сусрета Лилија Анисимова, научник Института биологије Уфимског научног центра РАН је истакла да нажалост, приватни бизнис није увек спреман да улаже у нове технологије. Као пример је она навела свој случај. Већ у току 8 година се она бави узгајањем бактерија ради чишћења пољопривредног земљишта.
То је бактеријално-биолошка материја од добрих корисних микроба, који се у земљишту хране токсичним једињењима. Када их уносимо у земљиште, они се тамо множе, све поједу, сами одумиру, при томе земљиште остаје чисто, тамо се могу узгајати екопроизводи.
Те разраде већ примењују у Мексику и неким европским земљама. Међутим, руски фармери не журе да користе те еколошки чисте технологије, жали се Лилија Ансимова. Она је предложила да се провери еколошка чистоћа поврћа које једе преддсеник, и напише детаљни извештај у Твитер. Могуће је да ће фармери схватити колико је важно узгајање здравих производа, те ће обратити пажњу на наш рад, – истакла је она.
Дмитриј Медведев је са своје стране позвао бизнис да мења свој менталитет и активније користи иновације, јер оне чине живот бољим, – истакао је председник.
RIA – 29.10.2011