Празник који траје 9 часова
У Русији су почео дуг деветодневни празник. Земља слави Нову годину и Божић.
Прошле ноћи су Русиј 9 пута – по броју часовних зона – дочекивали Нову 2012.годину. У Сибиру су славили на мразу од минус 30 степени Целзијусових, у Сочију су плесали под палмама. Неки су специјално допутовали у Москву на Црвени трг, а неки су буквално дочекали Нову годину у лету.
Руси прослављају највољенији празник у години. У земљи постоји веровање да „како дочекаш Нову годину, тако ћеш је и провести“, и зато становници земље тако поштују тај празник. Класична варијанта је дочек у кругу породице. Са обавезном јелком, поклонима испод ње и Деда Мразом, говори политиколог, директор Фонда ефикасне политике Кирил Танајев.
„Ми увек дочекујемо Нову годину са породицом. Сматрамо да је то породични празник, зато се окупљамо заједно и славимо. Деда Мраз доноси велику врећу поклона, и читава породица их тражи испод јелке.“
Главни симбол Нове године у Русији – осим Деда Мраза, наравно – је часовник на Спаској кули Московског Кремља. Зове се „куранти“. Управо од 12 удараца сата у Русиј почиње Нова година. А претходно становницима земље празник честита председник. За Дмитрија Медведева је то последње обраћање у својству председника овог четворогодишњег мандата.
„Да, ми смо сви различити. Али у томе је управо наша снага. Као и у умећу да слушамо, да разумемо и да поштујемо једни друге, да заједно превладавамо било какве тешкоће и да постижемо успехе. Драги пријатељи! Нова година је већ сасвим близу. Време је да отворимо шампањац и да замислимо жељу. И ове ноћи ја вама желим здравља, добробити, вама и вашим блиским, желим вам да у вашем животу буде љубави, да се испуне све ваше жеље. Верујте у себе, а ја верујем у сваког од вас. И све ће нам успети! Будите срећни! Срећан празник! Срећна Нова 2012.година“.
У Москви је центар празника био наравно Црвени трг. На дочек Нове године на Црвеном тргу долазе у земљу хиљаде странаца, десетине хиљада Руса.
Руски политиколог Алексеј Власов покушава да сваку нову годину дочека различито.
„Немам одређене традиције. Мој је живот у кораку. И зато Нову годину дочекујем у путовању из једног у друго место. Сваке године мењам места дочека. Понекад у ресторану, понекад – код куће. Неколико година за редом идем у иностранство. Прошле Нове године сам био у Риги.“
Један од најнеобинијих начина дочека Нове године су измислили становници Тјумена. Неколико екстремала су ставили падобране, узели шампањац у руке, и дочекали Нову годину у ваздуху, у слободном лету.
Неко је плесао на баловима у Санкт-Петербургу, неко под палмама на плус 8 степени у будућем олимпијском граду Сочију, неко на минус 25 испод јелке Благовештенска на Далеком Истоку. Русија је укупно 9 пута дочекала Нову годину.
RIA Novosti – 1.01.2012, 17:21