Badnji dan i Badnje veče
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave danas Badnji dan i Badnje veče, pripremajući se za proslavu Božića – rođenje Isusa Hrista , najradosnijeg hrišćanskog praznika , kada će jedni duge pozdravljati sa „Hristos se rodi“
Službama bdenija i paljenjem badnjaka u pravoslavnim hramovima najavljuje se rođenje Spasitelja, čiji se dolazak na svet slavi kao početak novog vremena. Badnji dan je i poslednji dan Božićnog posta, kojim se vernici pripremaju za proslavu najradosnijeg praznika Rođenja Isusa Hrista, praznika cele porodice, koja je tada na okupu. Badnji dan i Božić obeležavaju 6. i 7. januara pravoslavni vernici koji poštuju stari, Julijanski kalendar.
U pravoslavne domove se na taj dan unosi badnjak, po kome je praznik i dobio ime, a kome je pravoslavna crkva dala poseban smisao, jer je ime badnjak povezano sa rečju „bdeti“, budući da se na taj dan bdelo čekajući rođenje Spasitelja. Badnjak je, po pravilu, mlado cerovo ili hrastovo drvo i predstavlja simbol drveta koje su, kako kaže predanje, pastiri doneli Josifu i Mariji da založe vatru i zagreju pećinu u kojoj je rođen Isus.