Svi časovi na engleskom jeziku
Učenici u Novom Sadu od jeseni moći će da pohađaju bilingvalnu nastavu. I pored velikog interesovanja roditelja, nedostaje nastavnički kadar
NOVOSADSKI učenici moći će od septembra da pohađaju nastavu na dva jezika, srpskom i engleskom, jer je prva generacija vaspitača, učitelja i profesora upravo završila metodičku obuku za to. Bilingvalna nastava održavaće se u svim školama koje se do jeseni uključe u projekat „Uvođenje dvojezične nastave na srpskom i engleskom jeziku u ustanovama obrazovanja na teritoriji Vojvodine“, a učenici će nakon dvojezičnog školovanja biti pripremljeni za poslovnu konverzaciju.
– Vlada Srbije je, za početak, usvojila ovakav program da se nastava održava na srpskom i engleskom, mada zakon predviđa da se ona sprovodi na maternjem i jednom od evropskih jezika, kao što su francuski, nemački ili ruski, a ne samo engleski – objašnjava za „Novosti“ zamenik pokrajinskog sekretara za obrazovanje Zoltan Jegeš.
Iako su i đaci i roditelji pokazali ogromno interesovanje za bilingvalnu nastavu, sprovođenje takvog programa koči kadar, koji se vrlo teško nalazi.
– Još uvek nemamo dovoljno nastavnika. Međutim, ukoliko se dvojezična nastava, na srpskom i engleskom, pokaže kao valjana, verujem da će to ohrabriti i drugi nastavni kadar da se prijavi za obuku, pa ćemo uvrstiti i druge strane jezike – kaže Jegeš, dodavši da je ova vrsta nastave novina u Vojvodini, te je potrebno vreme i istrajnost da se izgradi njena potpuna metodologija.
Uslovi za upis u ova odeljenja moraju biti svedeni na minimum, što znači da bi bilo dovoljno što učenik ima elementarno znanje o engleskom jeziku i želju da pohađa predmete iz oblasti nauke na tom jeziku.
– Nikako ne bi smelo da se postavlja kao uslov da učenik bude odličan đak, jer nije cilj stvoriti elitističko odeljenje, već da se svima, koji žele, pruži šansa da napreduju – zaključuje Jegeš.
Dvojezična nastava sprovodi se po „Kembridž“ programu, po kom se naučni predmeti prevode na engleski, a Vlada je jasno definisala cilj – da se stvore privrednici, stručnjaci koji će lakše ostvariti komunikaciju sa poslovnim okruženjem, a samim tim i bolju saradnju Srbije sa svetom.
Novosti