Prijava zbog zločina u „Bljesku“

 PTC – četvrtak, 26. apr 2012

Bljesak1.jpg

Podneta krivična prijava zbog ratnih zločina u akciji „Bljesak“. Prijavljeni odgovorni za maltretiranje ratnih zarobljenika u logorima, pre svega u Varaždinu.

Dve nevladine organizacije iz Hrvatske podnele su krivičnu prijavu protiv počinilaca ratnih zločina nad zarobljenicima nakon operacije „Bljesak“ u kojoj su početkom maja 1995. godine hrvatske snage zauzele zapadnu Slavoniju koje je bila deo Republike Srpske Krajine, odnosno zaštićeni UN sektor Zapad.

Prijavu su podnele nevladine organizacije Inicijativa mladih za ljudska prava za Hrvatsku i Srpski demokratski forum.

„Naše dve organizacije jutros su podnele su prijavu državnom tužilaštvu, odnosno državnom tužiocu Mladenu Bajiću s kojim smo razgovarali jutros“, rekao je na konferenciji za novinare direktor Inicijative Mario Mažić.

Prijava je podneta protiv nepoznatih počinilaca, odnosno komandira i odgovornih lica u jedinicama policije i vojske koje su u logorima nekoliko gradova, ali pre svega u Varaždinu gde je tretman bio najbrutalniji, maltretirale ratne zarobljenike.

Mažić i predsednik upravnog odbora Srpskog demokratskog foruma Veljko Džakula podsetili su da su 4. maja 1995. hrvatske snage ušle na područje Pakraca, gde su svi pripadnici Srpske vojske Krajine već dan ranije predali oružje predstavnicima mirovnih snaga UN i čekali predaju.

Nakon što su Hrvati odvojili žene i decu, ali i 15-ak lica koja su bila označena kao komandiri i komandanti jedinica, oko 500 muškaraca, od 16 do 80 godina odvojeno je i odvezeno autobusima u Varaždin.

U tamošnjoj sportskoj dvorani morali su sedeti na svojim nogama i rukama na leđima na betonskom igralištu bez pomeranja, inače bi bili udarani nogama.

Nakon tuširanja ledenom vodom, ispitivani su u odvojenim prostorijama, pri čemu su maltretirani i tučeni rukama, nogama i raznim predmetima.

Budili su ih iz sna i terali da pevaju hrvatsku himnu i ostale hrvatske nacionalne pesme i pozdravljaju zastavu. Dobijali su presoljenu hranu, zbog čega su pili više vode i odlazili u sanitarni čvor gde su bili prebijani.

Sve to dešavalo se onda kad nije bilo predstavnika Crvenog krsta.

Nakon što su zarobljenici proveli i do dve sedmice u Varaždinu, pri čemu su najmlađi i najstariji puštani ranije, većina je odvežena u Bjelovar pred Vojni sud, gde su prvo bili optuženi za oružanu pobunu, a potom amnestirani. Nakon toga vraćeni su u Pakrac, gde je deo njih konvojem UNPROFOR-a otišao za BiH.

Po rečima aktiviste Inicijative Svena Milekića, Inicijativa i SDF podneli su državnom tužilaštvu prijavu zbog ratnog zločina nad ratnim zarobljenicima.

Kako se pripadnici hrvatskih snaga koji su prebijali i mučili ratne zarobljenike, kao ni oni koji su ih ispitivali, nisu predstavili, krivična prijeva podneta je protiv lica koja su bila pretpostavljena direktnim počiniocima iz redova MUP-a, specijalne policije, vojne policije i Hrvatske vojske.

Oni su, kršeći pravila međunarodnog prava, naredili ili znali da njihovi potčinjeni muče ratne zarobljenike u velikom broju na posebno okrutan i podmukao način i prema njima nečovečno postupaju, nanoseći im velike patnje i povrede zdravlja batinanjem i verbalnim zastrašivanjem, rekao je Milekić.

Mažić je izrazio uverenje da hrvatske institucije znaju ko je komandovao aktivnostima u Varaždinu i da će ih brzo naći.

Po njegovim rečima, postoje brojne izjave o postupcima nad zarobljenim Srbima, ali i o korektnom postupku pojedinaca. Iako je maltretiranja zarobljenika bilo i u sportskoj dvorani u Bjelovaru, maltretiranje zarobljenika nisu bila tako okrutna kao u Varaždinu.

Mažić je rekao i da brojni zarobljenici nemaju medicinsku dokumentaciju, iako i danas trpe fizičke i psihičke posledice mučenja.

Na pitanje Tanjuga da li su oni koji su bili pušteni i ostali u zapadnoj Slavoniji naknadno bili hapšeni zbog navodnih ratnih zločina, Mažić je odgovorio da je to bilo samo u jednom slučaju, ali da je ustanovljeno da je optužba lažna, pa je osoba puštena.

I onih 15-ak lica sa činovima koji su izdvojeni i nekoliko dana maltretirani u jednoj kući koja je služila kao privatni zatvor, kasnije su prebačeni u Bjelovar, kazao je on i dodao da je Inicijativa ovu godišnjicu „Bljeska“, koji se inače obeležava jednostrano, obeležila podnošenjem krivične prijave.

Džakula je podsetio da je u „Bljesku“ na više mesta bilo ratnih zločina, Hrvatska vojska je na putevima prema reci Savi pucala po izbeglicama, kao i u Lipiku, gde je nakon operacije bilo više ubistava.

Konferenciji za medije prisustvovale su i diplomate iz ambasade Srbije u Hrvatskoj.

 

Leave a Comment