Spasovdan – Grad Beograd obeležava svoju slavu

Slava Beograda – Spasovdan obeleževa se liturgijom koju u Vaznesenjskoj crkvi služi patrijarh Irinej i litijom koja će ispred crkve krenuti oko 11.30 ustaljenom trasom kroz centar grada.

Litija.jpg

Liturgija, kojoj prisustvuju brojni vernici, počela je u devet časova. U ulicama oko Vaznesenjske crkve nema parkiranih automobila i sve je spremno za formiranje litije.

Spasovdanska litija formiraće se u 11 časova ispred crkve u Ulici admirala Geprata i kretaće se ulicama Kneza Miloša, Kralja Milana, preko Terazija, gde je prvo stajanje, kod Terazijske česme, za molitve za zdravlje Beograđana.

Litija će svoju trasu nastaviti ulicama Kneza Mihaila, Pariskom i Kneza Sime Markovića, u kojoj će se ispred Saborne crkve zaustaviti za molitve za poštedu od stradanja, mir i napredak.

Pop Lukinom, Brankovom i ulicom Kraljice Natalije – od Zelenog venca do Dobrinjske i Dobrinjskom, Spasovdanska litija se završava odakle je krenula, ispred Vaznesenjske crkve u čijem dvorištu je treće zasutavljanje za molitve za pokoj duša svim palim junacima Beograda.

Tokom litije i obeležavanja slave Beograda od 11 do 14 sati zatvaraće se za saobraćaj pojedine ulice i kako litija bude prolazila tako će se saobraćajnice na trasi otvarati za saobraćaj.

Na Spasovdan od 10 do 15 časova, biće uklonjeni svi privremeni montažni objekti i bašte otvorenog tipa koji su na trasi litije.

Beograd je za svoju slavu uzeo Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan u čast obnove i napretka, po dobijanju statusa prestonice od despota Stefana Lazarevića 1403. godine.

Vaznesenje spada u pokretne praznike odnosno uvek pada u četvrtak, četrdeset dana posle Uskrsa, a deset dana pre Duhova.

Gradska slava nije obeležavana od 1946. do 1992. kada je obnovljena skromnom litijom oko Vaznesenjske crkve, a 1993. proslavljena je svečanije kada je posle višedecenijske pauze litija ponovo prošla gradskim ulicama. 

Domaćin ovogodišnje slave je zamenik predsednika Skupštine grada Zoran Alimpić.

Leave a Comment