Oslobađajuća presuda

Tanjug  –  16.11.2012  11:28
Егзодус

HAG – Haški tribunal izrekao je danas pravosnažnu presudu kojom je hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača oslobodio optužbi za udruženi zločinački poduhvat“ i zločine počinjene nad Srbima u operaciji „Oluja“ avgusta 1995. godine.

Žalbeno veće Haskog tribunala je istovremeno naložilo da Gotovina i Markač odmah budu pušteni na slobodu.

Prvostepenom presudom od 15. aprila 2011. Gotovina je bio osuđen na 24 godine zatvora, Markač na 18 godina, dok je general Ivan Čermak, oslobođen krivice, a haško Tužilaštvo se nije žalilo na takvu presudu.

Prvostepenom presudom Haskog tribunala operacija „Oluja“ je bila okvalifikovana kao „udruženi zločinački poduhvat“ s tadašnjim predsednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom na čelu, čiji je cilj bio „prisilno i trajno uklanjanje srpskog stanovništva i naseljavanje tog područja Hrvatima.“

Sada je, međutim, Žalbeno veće Haškog tribunala u pravosnažnoj presudi navelo da nema dokaza da je postojao udruženi zločinački poduhvat s ciljem uklanjanja srpskog civilnog stanovništva iz Krajine silom ili pretnjom sile.

Predsedavajući Veća sudija Teodor Meron rekao je, takođe, da žalbeno veće delimično prihvata žalbu Gotovine i Markača i odbacuje zaključak da su napadi na četiri grada – Knin, Obrovac, Gračac i Benkovac, bili protivpravni.

Žalbeno veće je i beg srpskog stanovništva iz tih gradova pred napadima hrvatskih snaga okarakterisalo kao „odlazak civila tokom artiljerijskih napada“ koji „ne može da se okarakteriše kao deportacija.“

U vojnoj operaciji „Oluja“ hrvatskih oružanih snaga na prostoru bivše Republike Srpske Krajine poginulo i nestalo blizu 2.000 Srba i proterano oko 220.000.

Operacija „Oluja“ predstavlja jedno od najsurovijih etničkih čišćenja, koje je izvršeno u ratovima na prostorima bivše SFRJ u kojoj su oko 62 odsto žrtava bili civili.

Prema podacima Dokumentaciono-informativnog centra „Veritas“ od 1.922 žrtvena području Krajine, 546 ili 28 odsto su žene, od toga su dve trećine starije od 60 godina.

Ubijeno je i 19 osoba do 18 godina starosti, od toga devetoro dece uzrasta do 14. godina, dok je bez roditelja ostalo 1.772 dece.

I danas još nije rasvetljena sudbina 975 osoba, od toga 674 civila, među kojima je 331 žena, dok Hrvatska i dalje izbegava ekshumacije i poznatih grobnih mesta sa najmanje 413 posmrtnih ostataka.
„Oluja“ je bila završna operacija u ratu 1991/95. tokom kojeg je u Hrvatskoj ubijeno i nestalo blizu 7.000, a proterano 404.887 Srba, od toga 141.887 iz gradova van ratnih dejstava.

Leave a Comment