Нобелова награда за ЕУ

ЕС Евросоюз флаг Европейский союз

Додела Нобелове награде за мир 2012. године претворила се у скандал. Награду је добила ЕУ уз формулацију „за рад на обједињењу Европе и њено претварање од континента рата у континент мира“. Експерти су били шокирани апсурдносту ове одлуке.

Тестамен Алфреда Нобела предвиђа да се сваке године наградом за Мир награђује онај ко је дао највећи допринос у уједињење нација, уништавање ропства, смањење бројности постојећих армија и помагао постизању мировних споразума. Добитници су били оснивач међународног комитета Црвеног крста Анри Дјунан, Мартин Лутер Кинг, Мајка Тереза, Михаил Горбачов, као и организација Дечији фонд УН и Лекари без граница. У том контексту ЕУ се чини недостојном ове награде, сматра лидер британске странке Независност Најџел Фереџ. У крајњој линији, први услов Алфреда Нобела о уједињењу нација ЕУ више не поштује.

Последње што смо видели из сарaдње људи из разних земаља унутар ЕУ то је посета Ангеле Меркел у Атини. Тамо су је дочекали људи обучени у нацистичку униформу. И уопште осећај непријатељства, чак и мржње између Немачке и Грчке само је ојачао. Зато одлука Нобеловог комитета изазива недоумицу и умањује вредност саме нагреде.

ЕУ је стасала из Савеза угља и челика који је био формиран ради заштите економских интереса мање групе земаља, а не ради мира у читавом свету. А када се ствар тиче војних кампања, земље ЕУ мирно у њима учествују, подсетила је председник Комитета Грађанско друштво Светлана Ганушкина.

Ја сам категорично против војног мешања у ствари других држава. А то се пред нашим очима више пута дешавало – и у Авганистнау, и у Ираку, и у Либији и у Југославији. Зато не могу да сматрам борцем за мир читаву ову структуру. Плашим се да у датом случају политички интереси превладавају над вредностима мира и демократије.

Могуће да су чиновници одлучили да искористе Нобелову награду како би слепили ЕУ која пуца по шавовима. не сме се заборавити да комисију за доделу Нобелове нагреде за мир предводи генерални секретар Савета Европе Турбјерн Јагланд, истиче експерт Института за националну стратегију Павел Свјатенков.

Фактички то самонаграђивање врло лични на она награђивања која су постојала у СССР за време Брежњева, када су га награђивали звањима Херој Совјетског Савеза, књижевним наградама и слично. У датом случају читав културни и политички простор пати од глупости. Ми видимо да се последњих година Нобелова награда за мир додељује углавном на основу политичких аргумената не реалним миротворцима, већ високим чиновницима.

Достигнућа удостојена Нобелове награде 2012. године у осталим дисциплонама експерти називају пророчким и максимално усмереним у будућност. Истраживања у физици, хемији и медицини важна су са тачке гледишта теорије, али при томе њихова реализација у пракси може да промени живот. У том контекесту Нобелова награда за мир за ЕУ делује чудно.

Анастасија Першкина – 3.12 . 2012

Leave a Comment