Pjongjang za rat?
Posle niza poteza kojima je situacija na Korejskom poluostrvu dodatno zakomplikovana i dovedena do ivice oružanog sukoba, Pjongjang je ponovo uzbudio svetsku javnost. Severnokorejske vlasti su predložile Rusiji i Velikoj Britaniji da razmotre mogućnost evakuacije svoje ambasade u Pjongangu.
Bivši kubanski lider Fidel Kastro pozvao je Severnu Koreju i SAD da izbegavaju konfrontaciju i podsetio obe strane na njihovu dužnost prema miru.
„Ako rat izbije desiće se strahovito stradanje ljudi i u Severnoj i u Južnoj Koreji. Takav razvoj događaja ne bi nikome doneo korist“, istakao je Kastro u članku za komunistički list Granma.
„Predstavnik severnokorejskog ministarstva spoljnih poslova predložio je da Rusija razmotri pitanje evakuacije zaposlenih u ambasadi“, rekao je portparol diplomatskog predstavništva Denis Samsonov, a prenela ruska novinska agencija RIA Novosti.
Ruska strana je taj predlog primila k znanju i nastavlja da radi normalno, rekao je Samsonov i dodao da je isti predlog upućen i drugim diplomatskim misijama u Severnoj Koreji.
Iz britanskog ministarstva spoljnih poslova potvrđeno je da su primili predlog severnokorejskih vlasti.
„U saopštenju koje smo dobili navodi se da nadležni u Severnoj Koreji neće moći da garantuju bezbednost ambasada i međunarodnih organizacija u slučaju sukoba“, rekao je portparol Forejn ofisa.
Hakerska grupa Anonimus izvela je sajber napad i sabotirala naloge severnokorejskih vlasti na društvenim mrežama.
Vojska Severne Koreje razmestila je još jednu raketu srednjeg dometa na istočnu obalu, javila je južnokorejska agencije Jonhap, pozivajući se na zvanične izvore u Seulu.
Ministartvo odbrane Južne Koreje, koje je juče saopštilo da je Pjongjang postavio prvu raketu na istočnu obalu, nije potvrdilo današnju informaciju.
„Saopšteno je da je Severna Koreja premestila početkom sedmice dve rakete srednjeg dometa tipa ‘musudan’ na istočnu obalu, gde ih je postavila za lansiranje“, navodi Jonhap.
Raketa „musudan“, koja je predstavljena tokom vojne parade 2010. godine, u teoriji ima domet od 3.000 kilometara, odnosno mogla bi da pogodi ciljeve u Južnoj Koreji i Japanu.
Ukoliko bi nosila lakše punjenje, mogla bi da ima domet i od 4.000 kilometara, odnosno mogla bi da dosegne do ostrva Guam na Pacifiku, gde se nalaze američke vojne baze.
Neimenovani južnokorejski zvaničnik, kako navodi Jonhap, rekao je da je Pjongjang spreman da ispali rakete bez upozorenja.
Iz vojnih izvora se saznaje da bi to moglo da se dogodi 15. aprila, na dan kada je rođen Kim Il-Sung, osnivač severnokorejskog komunističkog režima koji je umro 1994. godine.
Seul spreman da povuče radnike iz Kesonga
Južna Koreja je spremna da povuče svoje radnike iz industrijskog kompleksa Kesong kojim upravlja zajedno sa Severnom Korejom, ako tamo postane opasno za njih, izjavio je južnokorejski ministar za ujedinjenje.
„Mi smo spremni da evakuišemo južnokorejske radnike zbog njihove bezbednosti kada situacija to bude nalagala“, rekao je ministar Rjo Kil-Je, dodajući da je u fabrici ostalo 608 radnika iz Južne Koreje, pošto su se 253 radnika vratila kući.
Ministar je rekao da Seul za sada ne planira povlačenje radnika iz fabrike, koja je poslednje što vezuje Severnu i Južnu Koreju i apelovao na Pjongjang da otvori fabrički kompleks.
Južnokorejske kompanije su uložile oko 500 miliona dolara u fabrički kompleks od kada je otvoren 2000. godine.
Severna Koreja je u sredu zabranila Južnokorejcima da uđu u Kesong, a u četvrtak je zapretila da će povući sve svoje radnike i zatvoriti čitav kompleks. Ona je danas zatvorila kompleks zbog praznika, saopštili su zvaničnici, prenose agencije.
Oko 53.000 Severnokrejaca koji rade u 123 južnokorejske kompanije u zajedničkoj industrijskoj zoni Kesong, koja se nalazi na teritoriji Severne Koreje, 10 kilometara od granice sa Južnom Korejom, danas ne rade zbog praznika.