Отворен Српско-грчки пословни форум

Председник Грчке Каролос Папуљас и заменик министра спољних послова те земље Милтијадис Варвациотис присуствовали отварању Српско-грчког пословног форума. Потписан уговор којим је предвиђено јачање компјутерске мреже академских институција у Србији. Председници Папуљас и Тадић отвориће вечерас центар Хеленског фонда за културу.

Делегација Грчке коју предводи председник Каролос Папуљас наставља посету Београду. Папуљас и заменик министра спољних послова Грчке Милтијадис Варвациотис присуствовали су заједно са премијером Србије Мирком Цветковићем отварању пословног форума на којем је потписан уговор вредан 6,1 милион евра.

papuljas-dejanovic.jpg

У разговору са председницоом Скупштине Србије Славицом Ђукић Дејановић, Папуљас је подржао пуну интеграцију Србије у Европску унију и изразио уверење да ће до краја године бити позитивно решено питање либерализације визног режима према Србији.

У саопштењу се наводи да су главне теме разговора биле политички и економски односи две државе, као и будуће интензивирање парламентарне сарадње.

Папуљас је подржао напоре Србије да сачува суверенитет и територијални интегритет на Косову и прецизирао да је битно обезбедити право српске мањине и очување културног наслеђаСрба на Косову и Метохији.

Ђукић-Дејановић захвалила се Папуљасу на принципијелном ставу Грчке, која није признала независност Косова и Метохије, истакавши да је од изузетне важности чињеница да се питање решења статуса покрајине изместило из политичког оквира у оквир међународног права.

Мост културе Грчке и Србије

Грчки председник Каролос Папуљас и председник Србије Борис Тадић отвориће центар Хеленског фонда за културу. Београд је четврти град у региону, после Букурешта, Софије и Тиране, који добија такав центар.

Центар Хеленског фонда замишљен је као мост културе између Србије и Грчке, а према речима његовог председника Георгиоса Бабињотиса, циљ није само да се промовише грчка култура, већ и да се пронађу заједнички елементи култура двеју земаља уз активно учешће српских уметника.

Фонд ће бити отворен мултимедијалном изложбом о незаконитој трговини антиквитетима под називом „Украдена историја“.

Посетиоци ће кроз изложбу моћи да прате пљачке из археолошког музеја у Багдаду, разбијање сакралних статуа у храмовима Камбоџе и продају украдених антиквитета, пореклом из медитеранских земаља, аукцијским кућама у Сједињеним Америчким Државама.

На изложби ће бити приказане копије и фотографије предмета враћених у Грчку током последњих неколико година, између осталих – Ајдоњско благо, Златни венац из Македоније и Мермерна глава Диониса из Коринта.

Изложба је приказивана у више европских градова, укључујући Атину, Никозију, Трст, Лисабон и Даблин, а после Београда, одредиште јој је Вашингтон.

Хеленски фонд постоји већ 15 година, асвоје филијале има у Берлину, Александрији, Одеси, Трсту, Мелбурну, канцеларије у Бриселу, Вашингтону, Линдону и Бечу.

Министарка за телекомуникације и информационо друштво Србије Јасна Матић потписала је у оквиру Српско-грчког пословног форума, први од три уговора.

Матићева је рекла да је овим пројектом предвиђено јачање окоснице компјутерске мреже академских институција у Србији и њихово повезивање са другим балканским земљама у оквиру Хеленик плана.

Отварајући Српско-грчки пословни форум, министар трговине и услуга Слободан Милосављевић позвао је грчке инвеститоре да, упркос економској кризи, наставе да инвестирају у Србију.

Заменик министра спољних послова Грчке Милитијадис Варвициотис изјавио је да Србија не треба да буде кажњена успоравањем процеса европских интеграција и истакао да треба да падну и последње резерве чланица Европеке уније за пријем Србије у ту организацију.

Србија фактор стабилности

У уводном излагању на отварању Српско-грчког пословног форума, Варвициотис је истакао да Србија игра веома важну улогу у обезбеђивању стабилности на Балкану и доприноси развоју сарадње у региону.

„Место Србије је у ЕУ, нагласио је Варвициотис и поновио да ће Грчка подржати Србију на њеном путу у ЕУ и другим европским интеграцијама.

Заменик шефа грчке дипломатије истовремено је уверен да ће Србија до краја године успети да обезбеди визну либерализацију за њене грађане за улазак у Унију.

Говорећи о економским односима две земље, Варвициотис је подсетио да је у протеклих осам годиина Грчка инвестирала у српску привреду више од две милијарде долара, по чему се налази на другом месту, иза Аустрије, по директним страним инвестицијама.

Отворено је више од 200 мешовитих српско-грчких предузећа, а око 250 фирми су претежно са већинским грчким капиталом, додао је Варвициотис.

Заменик шефа грчке диполматије подсетио је и да је грчка влада недавно одобрила 87,7 милиона евра за изградњу јужног крака Коридора 10 кроз Србију, као и да ће Грчка, заједно са другим европским финасијским институцијама, учествовати у обезбеђивању још 12,3 милиона евра, које ће такође бити уложене у ту саобраћајницу.

Захвалност Србије Грчкој

Премијер Србије Мирко Цветковић захвалио је грчком председнику Кароласу Папуљасу на систематском залагању Грчке за европске интеграције Србије и на принципијелном ставу и подршци Атине на очувању суверенитета и територијалног интегритета Србије и одбрани начела међународног права на Косову и Метохији.

Цветковић је оценио да су односи две земље изузетно добри и засновани на традиционалном пријатељству и балканској блискости српског и грчког народа, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима.

Папуљас је истакао да ће Грчка наставити да подржава Србију нагласивши неопходност да балканске земље буду језгро Европске уније и да је Србија значајан фактор и гарант стабилности на Балкану.

Цветковић и Папуљас су оценили да економска сарадња може додатно да се унапреди и да се повећа обим трговинске размене.

Српски премијер је поручио да је један од приоритета Владе Србије изградња Коридора десет. Према Цветковићевим речима, учешће Грчке у реализацији овог дела аутопута је значајно јер је пројекат важан за целу Европу.Развој региона приоритет председника Грчке

Развој региона приоритет председника Грчке

Испред Палате Србија, председник Борис Тадић јуче је приредио свечани дочек првом председнику Грчке, који посећује Србију као самосталну државу.

Српско-грчки дипломатски односи трају 140 година, али су историјске везе и блискост народа и дуже.

Каролосу Папуљасу су, током дуге политичке каријере, односи Грчке са земљама Балкана и развој региона у зону мира и напретка од највеће важности.

„Србија треба да буде фактор стабилности у региону и ми подржавамо њену европску перспективу. Кад је реч о Косову, грчки став је познат. Ми смо увек били за узајамно прихватљиво решење које би се заснивало на међународном праву“, рекао је Каролос Папуљас.

Грчка је једна од пет земаља Европске уније које не признају Косово, и за Србију је то од великог значаја, рекао је председник Тадић.

„Пошто борбу за очување Косова темељимо на међународном праву, Србија ће испунити и све међународне обавезе, као што је сарадња са Хашким трибуналом, поручује Тадић.

Двојица државника разговарали су о економској сарадњи. Грчке компаније су у српску економију уложиле око две милијарде евра и запошљавају бар двадесет пет хиљада наших радника.

Влада у Атини издвојила је сто милиона евра за завршетак Коридора 10, важног путног правца за југ Европе.

1

 

Leave a Comment