„Црвене потернице“ које је расписао Београд за 19 држављана БиХ, оптужених за нападе на колону бивше ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву, Интерпол суспендовао. Београд очекује образложење. Потернице нису оспорене, обустављено је њихово дистрибуирање, наводе у Канцеларији Интерпола у Београду.
Генерални секретаријат Интерпола донео је одлуку којом су „црвене потернице“ Београда против држављана Босне и Херцеговине у случају „Добровољачка улица“ дефинитивно обустављене, саопштило је Министарство безбедности БиХ.
Опарница: Потернице нису оспорене
Директор београдске Канцеларије Интепрола Милош Опарница, у изјави за Радио-телевизију Србије, истакао је да је Национални централни биро у Србији примио информацију Генералног секретаријата којим се извештава да ће бити обустављено дистрибуирање расписаних потерница ка другим земљама.
„Није тачно да су потернице оспорене. Потернице није издала полиција, него суд, те суд једино може и да их укине“, нагласио је Опарница. Према његовим речима, Национални централни биро у сарадњи са министарствима правде и унутрашњих послова послаће реакцију Генералном секретаријату која се односи на навођење правних разлога и уништења процедура које су спроведене у овом случају.
„Приликом доношења одлуке, и поред чињенице да су послати сви релевантни документи ради доношења одлуке, није поштована ниједна примедба са наше стране, а одлука је заснована искључиво на наводима босанске стране“, објаснио је Опарница.
Директор београдске Канцеларије Интерпола нагласио је да постоје и друге могућности, то јест активности које Србија може предузети како би потернице важиле и на територији других земаља.
Пракса Интерпола непозната Тужилаштву за ратне злочине
Тужилаштво за ратне злочине je саопштило да се први пут сусрело са објашњењем да се Интерполове потернице могу расписивати уколико за то постоји сагласност земље чији је држављанин лице које се тражи.
Таква пракса је непозната Тужилаштву и она је у супротности са циљевима истине и ефикасне правде због чега се и гоне осумњичени за ратне злочине.
Тужилаштво за ратне злочине улаже, заједно са колегама из БиХ, велике напоре да се унапреди сарадња између правосуђа две државе управо да би се спречила некажњивост за ратне злочине.
У Министарству безбедности БиХ наводе да је Генерални секретаријат пред Извршни комитет Интерпола изнео генерално питање захтева које достављају земље чланице за хапшење особа које нису њихови држављани због ратних злочина.
Тако је Извршни комитет Интерпола одобрио привремену процедуру коју је предложио Генерални секретаријат.
Према овој процедури, Генерални секретаријат ће наставити да прима захтеве за објављивање „црвених потерница“ за ратне злочине, и то у случајевима када су ти захтеви достављени од међународног суда, као што је Хашки трибунал, затим против држављана земље која је поднела захтев, као и против држављана других земаља, уколико земља чији је особа држављанин не уложи протест.
Како су навели у Министарству безбедности БиХ, ова нова привремена процедура ће се примењивати само на нове захтеве, а не на важеће „црвене потернице“, које су већ објављене и регистроване у базама података Интерпола.
Београд очекује образложење
Државни секретар Министарства правде Србије Слободан Хомен потврдио је данас да Београд још није обавештен о разлозима и образложењу повлачења црвене интерполове потернице против окривљених у случају „Добровољачке“.
„Српски Интерпол је у контакту са централом Интерпола и образложење ће ускоро стићи“, рекао је Хомен.
Повлачење потернице не значи „да ће неко моћи слободно да дође у Београд, јер постоји и српска портерница за окривљенима“, истакао је Хомен, напомињући да је проблем што се на овај начин нарушава међународна сарадња у кривичним стварима на свим пољима, а посебно на пољу ратних злочина.
Државни секретар Минисатрства правде оценио је да повлачење потернице неће побољшати и олакштати генералну борбу у сузбијању и кажњавању ратних злочина.
„Црвене потернице“, чије је објављивање тражио Београд, у овом случају неће бити објављене и информације о траженим лицима и њиховим саучесницима неће бити регистроване у базама података Интерпола.
Српско тужилаштво за ратне злочине расписало је међународне потернице за 19 особа из БиХ због напада на колону бивше ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године, између осталих и за бившим члановима ратног председништва БиХ Ејупом Ганићем и Стјепаном Кљујићем.