Шешељ осуђен за непоштовање Трибунала
Хашки суд осудио Војислава Шешеља на 15 месеци затвора за непоштовање суда. Шешељ се, приликом првог ступања пред суд 6. марта, изјаснио да није крив. Трибунал затражио повлачење његовe књиге са интернета. Красић: Пресуда Шешељу правни фундаментализам
Трибунал у Хагу осудио је Војислава Шешеља на 15 месеци затвора по оптужници за непоштовање суда.
Судско веће председавајућег судије О Гон Квона наложило је, такође, Шешељу да књигу, чији наслов Трибунал води као поверљив, повуче са свог сајта и да о томе до 7. августа обавести Секретаријат Трибунала.
Судско веће је утврдило да је Шешељ свесно прекршио одлуке суда о заштити идентитета три сведока у процесу који се против њега води по оптужници за ратне злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.
Шешељ је први оптужени за ратне злочине пред Трибуналом који је током суђења оптужен и за непоштовање суда.
Од 21. јануара Шешељ је оптужен за свесно и намерно ометање спровођења правде тиме што је, у једној од својих књига, обелоданио поверљиве информације на основу којих се лако може утврдити идентитет тројице заштићених сведока у поступку који се против њега води по оптужници за ратне злочине почињене у Хрватској, Војводини и Босни и Херцеговини од 1991. до 1993. године.
Лидер радикала је у књизи, објављеној новембра 2007. године, навео занимања сведока, имена чланова њихових породица и друге податке, као и делове изјава једног од њих, мада је знао да је суд у марту 2003. године забранио обелодањивање тих изјава.
Шешељ се, приликом првог ступања пред суд 6. марта, изјаснио да није крив. Саслушање је одржано 29. маја.
За непоштовање суда запрећена је казна до седам година затвора или новчана казна до 100.000 евра, или обоје.
„Трибунал сматра безбедност сведока и интегритет поверљивих материјала суштинским елементима владавине закона“, нагласио је тај суд у саопштењу и подсетио да је због непоштовања суда досад подигнуто неколико оптужница.
Шешељ се 24. фебруара 2003. године добровољно предао Хашком суду, а 25. фебруара се изјаснио да није крив ни по једној тачки оптужнице за ратне злочине.
Пресудом Војиславу Шешељу за непоштовања суда Хашки трибунал показао правни фундаментализам на делу и поручио Шешељу да не сме да се брани, оценио је шеф његовог правног тима за одбрану Зоран Красић.
„Ово је још један од доказа да је Хашки трибунал суд за Србе. Судије су јасно послале Шешељу поруку – немој да се браниш“, рекао је Красић.
Красић је потврдио да Шешељ има право на жалбу и да ће се жалити.
PTC – 24. јул 2009