Резимирали смо важан догађај

Крајем августа у Московском одељењу Фонда Јединства Православних народа боравио је посланик народне Скупштине Србије, заменик председника Старатељског Савета српског одељења Фонда, господин Ненад Поповић, где га је примио председник Фонда Валериј Алексејев. Ево шта говори о том сусрету господин Алексејев.

– Пре свега, резимирали смо важан догађај одржан у јуну ове године у Београду, тачније годишњу конференцију Међупарламентарне Скупштине Православља. Желео бих посебно да истакнем улогу господина Поповића у томе да је он укључио у дневни ред форума и разматрање косовског питања. Треба признати да су се многи представници земаља чланица Међупарламентарне Скупштине Православља однели према том проблему суздржано, да не кажем негативно. Али захваљујући здравом језгру у овој организацији, косовско питање је ипак било стављено на дневни ред. Посебна заслуга за то, као што сам већ рекао, припада господину Поповићу. Тако је српском парламенту била пружена подршка у решавању проблема око Косова. У резолуцији конференције њени учесници су признали Косово као неотуђиви део српске државе. И што је врло важно, била је усвојена одлука да се ова резолуција упути Хашком суду.
Сада Фонд и његово одељење у Београду очекују посету председника Русије Дмитрија Медведева Србији. И, наравно, надамо се да ће наше београдско одељење активно учествовати у актовима солидарности српског и руског православног народа.
Са господином Поповићем смо разматрали и питања делатности Фонда у 2010. години, наставља Валериј Алексејев. То се тиче и напретка програма за јачање сарадње православне јавности наших земаља у области културе, образовања, издаваштва, дечијих програма и читавог низа других. Посебно смо размотрили путеве решавања задатака које је пред наше организације поставио председник Старатељског савета Фонда Његова светост Патријарх Московски и све Русије Кирил.
У једном од бројева штампаног органа Фонда Јединства православних народа, листа Ка јединству, објављен је интервју са председником Скупштине Србије госпођом Славицом Ђукић Дејановић. Разуме се, она је дотакла и косовско питање: Слажем се са мишљењем да је свака помоћ поводом Косова и Метохије врло пожељна. Јак и једнозначан став православног света обуставиће негативне тенденције, од којих је најопаснија тежња да се српско духовно и културно наслеђе прогласи косовским. Озбиљност тога се одражава у старањима да то постане став УНЕСК-а, наводи аутор чланка речи госпође Ђукић-Дејановић. У истом броју листа је објављен и чланак посвећен београдској конференцији Међупарламентарне Скупштине православља. Њен аутор, пратећи Валерија Алексејева, предлаже да се размотре многи актуални проблеми наших земаља, окренувши се основи институција савременог света, тачније религији. Валериј Алексејев је рекао на тој конференцији да су узрок појаве актуалне кризе човекови пороци, који су, вршећи притисак на човека и његово високо достојанство и предодређење као личности, створеној налик Творцу, довели до осиромашења духовног и моралног човековог света. И у сонови тих губитака је слабљење религиозне вере као везе човека и Бога, што је коначно довело до губитка животних оријентира. Како би се избегла духовна деградација, потребан је повратак традиционалним духовним вредностима. Са нужном одговорношћу треба прилазити и задацима који стоје пред нама, популаришући упорно православне духовне вредности и живот наше заједнице.
Валериј Алексејев је високо оценио делатност српског одељења Фонда и господина Поповића лично:
– Чак бих рекао више него позитивно, говори Валериј Алексејев. Српско одељење се показало као једно од најактивнијих, најефикаснијих у деловању на благо не само српског и руског народа, већ и на благо читавог нашег јединственог православног простора. То и не чуди: јер сада српски народ преживљава најозбиљнија лишавања, најозбиљнију оштету својих исконских историјских права. И у здравом друштву то рађа не очајање, већ прилив снага како би се изашло на крај са искушењима, која су се обрушила на братски српски народ. Овде је такође важна улога господина Поповића, који својом активношћу, високим професионализмом у свим областима сугерише и сам иницира читав низ важних програма, усмрених на јачање нашег православног јединства. Знате, врло је корисна и том погледу и његова књига објављена недавно, у којој су проблеми Косова изложени комплексно. Наравно, њега као доктора економских наука пре свега занима економска компонента. Али у књизи су дотакнути и многи историјски, конфесионални, етнички моменти, који су врло важни за разумевање проблематике међуетничких сукоба у савременом свету у целини. На примеру Косова се могу јасније видети многи слични проблеми. И ми сада нудимо нашим одељењима у другим земљама да спроведу на бази овог фундаменталног рада господина Поповића колоквијуме или чак конференције, на којима би биле размотрене реалне претње међуетничких сукоба.
Између осталог, на дан када је дао интервју нашој радиостаници, Валериј Алексејев је разматрао телефоном иста питања са председником Старатељског савета српског одељења фонда Митрополитом Црногорским и Приморским Амфилохијем.

04.09.2009
RUVR 

Leave a Comment