Пре 210 година руска војска прeшлa преко Алпа

Данас се наставља посета председника Русије Швајцарској. Дмитриј Медведев допутовао је у Берн на значајан дан. Пре 210 година руска војска под командом фелдмаршала Александра Суворова започела је историјски прелаз преко Алпа. 

Име Суворова у Швајцарској је посебно поштовано. Од чувеног преласка преко Алпа прошло је два века. И тачно толико времена Швајцарци живе без ратова и сећају се да је од најезде Наполеона земљу спасао Суворов, говори војни аташе Амбасаде Швајцарске у Москви, пуковник Урс Сулцер. 

Суворов је херојски ратовао против француске армије у врло сложеним условима у нашим швајцарским Алпама. Управо тамо, недалеко од Ђавољег моста, дубоко у планинама сваке године се одржавају свечаности у спомен Суворову и свим погинулим војницима око споменика који је званично територија РФ. За Швајцарце, наставља дипломата, хуманитарна компонента је врло важна. Суворов није руководио бичем, већ је бодрио војнике сопственим примером. И захваљујући томе волели су га. Како бисмо се сетили величине Суворова у војном и људском погледу, обележавамо годишњицу његовог похода. 
Легендарни прелаз одржан је од 21. септембра до 8. октобра. У то време Европа је била ужаснута победоносним походом Наполеона. Владари многих земаља су сматрали да може да га заустави само маршал Суворов. Управо он је био именован на челу уједињене армије савезничких трупа. Александар Суворов је био заиста велики војсковођа: он није претрпео ни један пораз у својој војној каријери. И мада је већ био у позним огдинама, био је једина нада Европе. 
Суворов је успео да ослободи северну Италију и био је спреман да даље јуриша на Француску. За то је било потребно да се споји са другим руским корпусом и аустријском армијом. Суворов је одлучио да учини то што је могуће пре и најкраћим путем да се пробије до њих преко швајцарских Алпа. То је био врло сложен задатак: било је потребно не само попети се по планинским стазама, већ и уконити одатле Французе, говори научни сарадник Института за руску историју РАН Ирина Бистрова. 

То је била уникална, врло сложена операција у планинама. И њена уникалност се састојала у томе што је као прво Суворов ишао врло брзо, као друго, примењивао је јединствену тактику за прелаз планинских врхова, спојивши фронталне нападе са заобилажењем врхова. И пошло му је за руком да преже читав низ тешкодоступних планинским превоја. Нико није очекивао да ће се кретати таквим путем. Између осталог, под командом Суворова узети су врло тежак превој Сен-Готард и посебно чувен Ђаволи мост, који је, сматрало се, немогуће прећи ако га брани противник. 
Французи су практично срушили мост. И руски војници су морали да везују дебла шаловима. Људи су се сурвавали са висине, разбијали о камење, давили се у леденој води реке Ројс, али су ипак издржали. Немогуће је замислити како је без специјалне опреме, са коњима и теретом армија Суровова пузала по стрмим литицама Алпа. А на челу својих војника био је ни из далека млад, седамдесетогодишњи врховни командант. Он је делио са својом војском све тешкоће овог невероватног похода. 
Трупе којима је требало да се придружи Суворов разбили су Французи, наставља Ирина Бистрова. 
… 
Он је остао сам, без муниције, хране, окружен три пута надмоћнијим противником. И требало је да се пробија сам. Руске трупе су успеле да пређу још низ тешких превоја и да се повуку од непријатеља, наневши му озбиљан пораз. 
То је био незапамћен војни планински поход у историји. За време њега армија Суворова је изгубила преко 4000 убијених и рањених. Губици противника су износили 16000 људи, четири пута више. И у томе је особеност суворовске тактике: полазило му је за руком да однесе победу уз много мањи број војника и муниције него што је имао непријатељ. И наравно, за време легендарног похода показао је нове методе војне вештине у планинама.

 

 

 

22.09.2009
RUVR 

Leave a Comment