Манастири на Космету и даље без струје

Министарство и Координациони центар за КиМ нуде системско решење проблема, каже Звонимир Стевић

Свеће у манастиру Високи Дечани (Фото А. Становић)

Косовска Митровица – После манастира Грачанице и Девича, који су три недеље без струје, у мраку је остало још око 20 цркава и манастира на Косову и Метохији. Протојереј Радослав Јанковић, секретар рашко-призренске епархије, за „Политику”

 каже да скоро ниједна црква и манастир у Сиринићкој жупи немају струју, а ситуација је иста и у Метохији, у општини Ново Брдо, у Косовском Поморављу и већина цркава и манастира на централном Косову.

У КЕК-у упорно тврде да „струја неће никоме бити укључена, док се не потпишу уговори о измирењу рачуна”. Суљмије Кика, портпарол КЕК-а, за „Политику” је казала да неплатишама неће бити укључена струја без обзира на то ко је у питању.

Звонимир Стевић, државни секретар у Министарству за КиМ и председник Координационог центра каже да је главни кривац КЕК, али и „албанске власти у Приштини које су верификовале крајње исполитизовану одлуку КЕК-а да српске светиње буду у мраку”. Он каже да треба очекивати да се „у најскорије време прихвати предлог министарства и Координационог центра за КиМ да се системски реши проблем снабдевања струјом свих српских средина, али и светиња Српске православне цркве”.

„Не бежимо од тога да плаћамо струју, али је питање коме тај новац да уплаћујемо. Не желимо да новац иде у касу самопроглашене републике Косово, али ово није локално питање нити питање Српске православне цркве већ државе Србије која више од 20 дана очигледно не предузима ништа како би се проблем решио”, каже протојереј Радослав Јанковић.

И у манастиру Девич, који се налази пет километара од центра Србице, сестринство од неколико монахиња више од 20 дана живи у мраку, а пре тога им је скоро месец дана била искључена струја. За „Политику” мати Анастазија, игуманија манастира Девич, каже да сестринство никако не прихвата да плаћа струју, јер у протеклих десет година струју готово да и нису имали. Она искључује могућност да струју плаћају албанским институцијама.

„И даље нам помажу француски војници. Дневно нам испоручују десет киловата струје, што је довољно како би нам радио фрижидер и евентуално можемо да укључимо машину за веш”, казала је у телефонском разговору за наш лист мати Анастазија.

Биљана Радомировић

Leave a Comment