Nećemo posustati

Uprkos stalnom prisustvu poreske policije i naoružanih pripadnika MUP u prostorijama dve redakcije, kao i psihološkom pritisku i atmosferi zastrašivanja kojima su izloženi novinari ovih listova, neće biti promene uređivačke politike

BEOGRAD – Dnevni listovi Kurir i Glas javnosti neće promeniti svoju uređivačku politiku, uprkos stalnom prisustvu poreske policije i naoružanih pripadnika MUP u prostorijama dve redakcije, kao i psihološkom pritisku i atmosferi zastrašivanja kojoj su izloženi novinari ovih listova!

Fali samo Kriger

Novinari domaćih i stranih medija posetili su juče redakcije Kurira, Glasa javnosti, Groma i Stila, kako bi se uverili pod kojim pritiskom rade zaposleni u njima. Činjenica da naoružani pripadnici MUP stražare unutar cele zgrade u kojoj su smeštene četiri redakcije posebno je zgranula novinara Fajnenšel tajmsa Nila Mekdonalda.
Kolege iz listova Pravda, Danas, te agencija Beta, Fonet, Tanjug, kao i sa televizija Palma plus i B92, odnosno Radio Beograda 202, nakon konferencije sprovedene su kroz „špalir“ naoružanih policajaca kako bi se probili do naših redakcija.
Kolumnista lista Pravda Vladimir Đukanović ocenio je juče da ga redakcija Kurira podseća na Gestapo stanicu za vreme okupacije.
– Trenutno se na Javnom servisu emituje serija „Otpisani“, fali samo Kriger i da slika bude kompletna – primetio je Đukanović.

Predstavnik zastupnika kapitala Aleksandar Rodić naglasio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare da je nedopustivo da novinari rade u uslovima kada im naoružana policija bukvalno visi nad glavama i strogo kontroliše ulazak i izlazak iz redakcije. On je podsetio da je za poslednje četiri godine ukupno sprovedeno čak 1.070 poreskih i finansijskih kontrola!
– Nova tortura poreske i finansijske policije počinje 2005. i traje do danas. Sve fingirane podnete prijave i rešenja kasnije su odbijeni na sudu, a poslednjih 130 dana poreska policija non-stop kontroliše poslovnu dokumentaciju. Svakodnevno je 50 policajaca u zgradi, a četiri dana je bio zatvoren i deo Vlajkovićeve ulice. Ovo je neviđeni pritisak – istakao je Rodić.
Odgovorni urednik Kurira Rade Jerinić poručio je da će taj list uvek braniti javni interes i da će se boriti protiv korupcije i zloupotreba.
– Jasno je da je ovde reč o psihološkom pritisku na novinare. Osećamo se kao da smo u zatvoru, a ne u novinama. Cilj jednog dela vlade ili jednog čoveka jeste da se ovaj medij zatvori iz ličnog hira, mimo bilo kakvih pravila. Krajnje je vreme da neko tome stane na put – naglasio je Jerinić.
Kolumnista Groma Marko Janković i sam se uverio da je policija zaposela ulaz u redakciju Kurira, i tu situaciju uporedio s periodom vladavine Josipa Broza kada je policija, u ime države, organizovala slične akcije.
– Danas je napadnuta ova čestita kuća, sutra će to biti neka druga, pa kada se ona ukine – neka treća, i tako ćemo doći u medijski mrak. Iako nam je Zakon o informisanju prividno delovao kao šala, oni se ne šale i imaju nameru da ga ozbiljno primenjuju – istakao je Janković.
Književnik Brana Crnčević, koji punih 57 godina piše za novine, izmenjeni Zakon o javnom informisanju izjednačio je sa „nestilizovanom mržnjom prema medijima“. On smatra da sve novine ovim činom treba da budu prestrašene.

– Ima milion načina da se novine uguše, a izabran je najgluplji i najgrublji! Neka kontrolišu poslovanje firme, ali neka novine ostave na miru. Gašenjem Kurira i Glasa javnosti druge novine neće biti srećnije, imaće samo još jedan razlog više da ćute – zaključio je Crnčević. 

Leave a Comment