Дванаест година за злочин у Тузли

 PTC – 28. сеп 2009

 

Илија Јуришић пред Већем за ратне злочине Окружног суда у Београду осуђен на 12 година затвора због напада на колону ЈНА у Тузли маја 1992. године када убијен 51 војник.

Веће Окружног суда у Београду за ратне злочине осудило је данас Илију Јуришића на 12 година затвора због напада на колону Југословенске народне армије (ЈНА) у Тузли, маја 1992. године.

Образлажући пресуду, председавајућа Судског већа Винка Бераха Никичевић рекла је да је Јуришић, као старешина оперативне групе при Центру јавне безбедности Тузла издао наредбу за напад на колону ЈНА и тако употребенио недозвољен начин борбе забрањен по међународном праву.

Војна колона се повлачила из Тузла под претходном договору између БиХ и СР Југославије, рекла је судија, као и на основу ранијег договора између представника цивилне и војне власти Тузле са комадантом тузланске касарне ЈНА „Хусињска буна“ пуковником Милом Дубајићем.

Према тим договорима, објаснила је судија Никичевић, 92. моторизована бригада ЈНА у колони је требало да из касарне мирним путем напусти територију БиХ.

Када је војна колона пролазила кроз Скојевску улицу и раскрсницу Брчанска малта, образложила је судија, Јуришић је издао наредбу за отварање ватре, коју је добио од свог претпостављеног старешине начелника станице Јавне безбедности Тузла Мехмеда Бајрића.

На основу те наредбе, распоређени снајперисти су прво пуцали и убијали возаче војних возила, тако заустављали возила и њима блокирали даљи пролаз одобреним правцем измештања, а затим су пуцали и убијали војнике који нису били спремни за борбу и пружања отпора.

У нападу на војну колону убијен је најмање 51 војник, док је најмање 50 рањено.

Јуришић је ухапшен 14. маја 2007. године на београдском аеродрому „Никола Тесла“ по међународној потерници.

Оптужени Јуришић је у завршној речи навео да је читав процес против њега покренут из политичких разлога а не ради утврђивања истине и чињеница о догађају у Тузли.

После изрицања пресуде, портпарол Тужилаштва за ратне злочине Бруно Векарић је рeкао да је пресуда „сатискфација за убијене и њихове породице“.

Векарић је рекао да је на суду утврђена истина шта се догодило у Тузли и истакао да тужилаштво „подржава сваку иницијативу за политички дијалог о месту издржавања казне Јуришића“ објаснивши да је тај дијалог ствар надлежних министарстава Србије и БиХ.

Одбрана Јуришића, незадовољна пресудом најавила је жалбу, сматрајући да на суду није утврђено како је гласила наредба. 

Leave a Comment