Hotel na groblju:
Poslanici Kijevske rade odobrili su shemu izgradnje novih hotela u glavnom ukrajinskom gradu. Shodno ovom planu, jedan od hotela treba da se podigne na teritoriji spomen-kompleksa Babiji Jar, gde su za vreme 2. svetskog rata hitlerovci pogubili preko 150 hiljada pripadnika raznih narodnosti.
Pošto je Ukrajini, zajedno sa Poljskom, poverena organizacija Evropskog prvenstva u fudbalu 2012. Godine, Kijev u skladu sa zahtevom UEFE mora da izgradi nekoliko desetina hotela. Ovih dana kijevski zakonodavci su potvrdili izdvajanje placeva u parkovima i zelenim zonama ukrajinske prestonice. Ekolozi su odmah zazvonili na uzbunu – skroz betoniran grad će učiniti medveđu uslugu narednoj generaciji.
Ali još je alarmantniji signal postao naziv jednog hotela – „Babiji Jar“. Pokazalo se da se novi hotel sa 760 soba planira podići bukvalno na kostima, pored jaruge, gde su fašisti u periodu okupacije Kijeva vršili masovna pogubljenja.
U septembru 1941. Nemci koji su zauzeli grad svuda su izlepili oglase i kojima su naređivali Jevrejima da se okupe na jednom mestu, navodno, za preseljavanje. One koji su došli bili asu odvedeni u ogromnu jarugu Babiji Jar i streljani iz mitraljeza. Posle Jevreja na red su došli Cigani, ratni zarobljenici i ilegalci. Tamo je pogubljeno preko 150 hiljada lica, te su mnoga tela spaljena na licu mesta. Nakon rata na ovom strašnom mestu stvoren je spomen-kompleks. Pokazalo se, međutim, da aktuelni kijevski izakonodavci imaju slabo pamćenje. Investicione pogodnosti su za njih privlačnije, nego moralni principi i poštovanje palih.
Ratni veterani, borci za ljudska prava, političari u inostranstvu i samoj Ukrajini sa negodovanjem su reagovali na planove poslanika Kijevske rade. Istina, mnogi zakonodavci požurili da se odreknu svoje odluke izjavivši da na dugačkoj listi adresa placeva nisu primetili ulicu uz Babiji Jar. Gradonačelnik Kijeva Leonid Černovecki takođe je pokušao da zataška skandal. Stavio je veto na shemu razmeštanja hotela koju su poslanici potvrdili, ukazavši pri tome da niko ne namerava da išta podiže u Babijem Jaru. Uostalom, u poslednje reči teško se veruje. Jer, namera kijevskih vlasti potpuno odgovara politici ideološkog preispitivanja prošlosti Ukrajine. Samo za poslednje vreme tamo su rehabilitovani hetman Mazepa i poglavar nacionalista Stepan Bandera, izjednačena prava sovjetskih ratnih veterana i esesovaca iz divizije Galičina, a gladomora je proglašena genocidom isključivo nad ukrajinskim narodom. toliko radikalno preinačavanje istorije moglo je povući za sobom i zaborav tragedije 1941. -43. godine.
Ali jedva da će evropski fudbalski navijači pristati da stanuju u hotelu sa prozorima koji gledaju na groblje i da ručaju u restoranu iz kojeg se vidi spomenik ubijenoj deci. Čak se i lokalni biznismeni slažu sa ovim mišljenjem. Pred mikrofonom je predsednik upravnog odbora Asocijacije hotelskih zajednica Ukrajine Nikojaj Jevdokimenko.
Takvi hoteli treba da se podižu u centru grada da se ljudi stvarno odmaraju kao treba. A pored groblje biće loše.
Potpredsednik Kijevske gradske državne administracije Sergej Rudik saopštio je novinarima da je već započeto traženje drugog placa za hotel.
Mišljenja sam da će se u Kijevu naći mesta i za izgradnju hotela, i za pripremanje EURA-2012 bez vređanja uspomene na ljude koji su poginuli tih dalekih godina.
Nesumnjivo je da je EURO-2012. značajna međunarodna manifestacija i da će Kijev učiniti sve da se ne osramoti pred očima mnoštva stranih gostiju. Možda će ipak Ukrajinci u nastojanju da očuvaju svoj obraz uspeti da nađu kompromis između koristi i časti.